poniedziałek, 22 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe w Kłodzku: Baśniowa kraina

Ziemia Kłodzka, kraina położona w Sudetach Środkowych i Wschodnich, otoczona górskimi pasmami, jest miejscem naprawdę jak z pięknej baśni. Wspaniała przyroda, bogactwo kulturowego dziedzictwa, cudowne warunki do uprawiania sportu i do rekreacji, znakomite walory uzdrowiskowe – to wszystko to właśnie Ziemia Kłodzka.

 

Wspaniałą cechą tego regionu jest także to, że każdy znajdzie tu miejsce dla siebie – na gości czekają komfortowe hotele i ośrodki SPA, pensjonaty i sanatoria, gospodarstwa agroturystyczne, schroniska i kempingi, i to, że każda pora roku jest tutaj niezwykle atrakcyjna. Zima jest na Ziemi Kłodzkiej rajem dla narciarzy. Zieleniec i leżąca w Masywie Śnieżnika Czarna Góra to ośrodki, które oferują świetnie przygotowane trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności, z wyciągami narciarskimi. Warto wiedzieć, że w Zieleńcu, dzięki specyficznemu mikroklimatowi, podobnemu do alpejskiego, pokrywa śnieżna utrzymuje się nawet do połowy kwietnia i sezon narciarski należy tu do najdłuższych w Polsce. Można tu także jeździć wieczorami, bowiem większość z 41 tras jest oświetlona do godziny 22. Dla amatorów narciarstwa biegowego także ma Ziemia Kłodzka bardzo atrakcyjną propozycję – to Jamrozowa Polana, która zapewnia bezpłatnie szerokie trasy biegowe, system sztucznego naśnieżania i oświetlenie tras. Ale i Zieleniec, i Masyw Śnieżnika to nie tylko zima i narty! Gdy zawitają cieplejsze pory roku, warto wybrać się do leżącej na drodze na Śnieżnik – najwyższy szczyt Sudetów, 1425 m n.p.m. – Jaskini Niedźwiedziej, słynnej nie tylko ze skamielin, m.in. niedźwiedzia jaskiniowego, ale także ze swych dzisiejszych mieszkańców, nietoperzy. Z kolei Zieleniec to także piękny jak baśniowe uroczysko rezerwat „Torfowisko”, kryjący wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Widok na rezerwat z wieży widokowej – bezcenny!

Słońca coraz więcej, więc czas na wycieczki w góry! Przede wszystkim – Park Narodowy Gór Stołowych i baśniowo (to naprawdę najlepsze słowo do określania urody Ziemi Kłodzkiej) o każdej porze roku piękny Szczeliniec. Jego urokowi uległ nawet Johann Wolfgang Goethe, który w 1790 r. podziwiał widoki z Fotela Pradziada – najwyższej skałki Szczelińca. Druga wielka atrakcja Gór Stołowych to Skałki Łężyckie i Błędne Skały, gdzie piaskowce o przedziwnych kształtach tworzą skomplikowane labirynty. Cały zresztą Park Narodowy Gór Stołowych, gdzie wiatr i woda wyżłobiły szczeliny i pęknięcia na kształt pieczar, a skały przemieniły w tajemnicze postaci, jest baśniowym cudem… Nic więc dziwnego, że Duch Gór i Pan Karkonoszy – Liczyrzepa – często tu bywa, i że tu właśnie kręcono wiele filmów. Między innymi „Opowieści z Narnii. Książę Kaspian” swoje niezwykle krajobrazy zawdzięczają właśnie Górom Stołowym.

Ale Ziemia Kłodzka to nie tylko uroki przyrody. To także znakomitej klasy zabytki. Kłodzko, stolica powiatu, poszczycić się może potężnym obiektem militarnym – Twierdzą Kłodzką, której dzieje rozpoczęły się w roku 1770, i wielopoziomową podziemną trasą turystyczną, a także pięknym gotyckim mostem św. Jana, podobnym bardzo do praskiego mostu Karola, ale starszym odeń o lat dziesięć, przepięknym gotycko-barokowym kościołem pw. Wniebowzięcia NMP i malowniczym rynkiem. Niezwykle cennym zabytkiem Ziemi Kłodzkiej jest także Śląska Jerozolima – Wambierzyce, gdzie podziwiać można nie tylko wspaniałą barokową świątynię Nawiedzenia NMP z potężnymi schodami symbolizującymi wiek Jezusa i Maryi, ale także rozległą Kalwarię i słynną ruchomą szopkę.

Najmocniej jednak Ziemia Kłodzka kojarzy się nam z uzdrowiskami. Uzdrowiska – Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Polanica-Zdrój, Lądek-Zdrój i Długopole-Zdrój – tworzą razem koronę uzdrowisk Ziemi Kłodzkiej. Górski, ale łagodny klimat, duża liczba słonecznych dni, lecznicze wody mineralne, bogata oferta zabiegów leczniczych i relaksacyjnych, piękne parki zdrojowe i pijalnie wód to cechy wspólne pereł kłodzkiej korony. Ale każdy ze Zdrojów ma też coś własnego, wyjątkowego… Kudowa to także Kaplica Czaszek w Czermnej, skansen w Pstrążnej, Muzeum Zabawek i nowoczesny aquapark. Duszniki to z kolei Dworek Chopina i Muzeum Papiernictwa, rzadki przypadek przemysłowej architektury baroku, Polanica – park szachowy, modny deptak i promenady. Lądek – najstarsze uzdrowisko w Europie – to Zdrój Wojciech, niezwykle stylowy, z basenem, wzorowanym na łaźni tureckiej. Długopole – wyjątkowo łagodny klimat.

Wielkim atutem Zdrojów są atrakcje zimowe – w Kudowie Dolina Sportów Zimowych „Pod Świnim Grzbietem”, gdzie poza narciarstwem uprawiać można snowtubing, w Lądku – 300 m od centrum zdrojowiska czeka na gości Rodzinna Stacja Narciarska oferująca oświetlone i naśnieżone nartostrady. Zdroje bogate są też w wydarzenia kulturalne. W sierpniu Kudowa-Zdrój zaprasza na Festiwal Moniuszkowski, a Duszniki na – w tym roku już 71. – Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Lądek-Zdrój to Lądeckie Lato Baletowe, a Polanica-Zdrój – Festiwal Marii Czubaszek i Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina.

A to oczywiście tylko część atrakcji, jakie oferuje korona kłodzkich uzdrowisk. Przecież cała Ziemia Kłodzka to region przebogaty w atrakcje wszelkiego rodzaju – zabytki, uzdrowiska, cudowna przyroda, szlaki turystyczne – piesze, rowerowe i narciarskie. Tu każdy – młody i starszy, turysta i kuracjusz, rodzina z dziećmi i singiel – znajdzie coś dla siebie. I każdy jest serdecznie witanym gościem…

Anita Tyszkowska