wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe w Kłodzku: Bardzo trudny wybór…

Powiat kłodzki to jeden z najpiękniejszych i najciekawszych rejonów naszego kraju – jest tu tyle miejsc olśniewająco pięknych, tyle cennych zabytków, tyle możliwości wypoczywania i zabawy, uczestniczenia w kulturze wreszcie, że każdy, kto na tę ziemię trafi, staje przed bardzo trudnym wyborem!

Oczywiście, pierwsze co się nasuwa, gdy słyszymy „Ziemia Kłodzka”, to słynne uzdrowiska – wśród nich przede wszystkim Lądek-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój… Wszystkie te Zdroje to nowoczesne ośrodki kuracyjne, a zarazem niezwykle atrakcyjne miejsca wypoczynku, bowiem nie tylko wody i kąpiele tam na gościa czekają! W Dusznikach – Międzynarodowy Festiwal Chopinowski i słynne Muzeum Papiernictwa, w Kudowie – Muzeum Zabawek, Kaplica Czaszek w Kudowie-Czermnej i Festiwal Moniuszkowski, w Lądku, najstarszym uzdrowisku w Europie – słynny Zdrój „Wojciech” i przepiękny park, w bardzo modnej Polanicy – deptaki i promenady, a w parku zdrojowym podświetlana fontanna, muszla koncertowa i park szachowy z pomnikiem Akiby Rubinsteina, bowiem w Polanicy odbywają się międzynarodowe festiwale szachowe imienia tego szachowego arcygeniusza.

Ci, którzy wybiorą sportowy ruch zamiast podziwiania przepięknych pijalni wód w Zdrojach, mają też w czym wybierać – przyciągający zdrowym alpejskim klimatem Zieleniec ze swoją Ski Areną to jedna z narciarskich stolic nie tylko Dolnego Śląska, podobnie jak znakomicie zagospodarowana narciarsko Czarna Góra i Masyw Śnieżnika. We wszystkich tych miejscach stworzone zostały dla narciarzy znakomite warunki, a uroda tamtejszych krajobrazów niewiele ma sobie równych nie tylko w polskich górach. Na drodze do Śnieżnika znajdziemy Jaskinię Niedźwiedzią – prawdziwy skarb natury – słynną nie tylko ze skamielin m.in. niedźwiedzia jaskiniowego, ale i z dzisiejszych mieszkańców, nietoperzy.

A gdy sezon narciarski minie, wybrać się warto w Góry Stołowe – do wielbicieli uroków Szczelińca należał sam Johann Wolfgang Goethe! – a przecież poza Szczelińcem są jeszcze choćby Błędne Skały… Jest też w powiecie kłodzkim niejedno miejsce dla wodniaków – wśród nich zalewy w Starej Morawie i Radkowie.

Ziemia Kłodzka to także wielkiej klasy zabytki – wspomnieć wystarczy choćby „śląską Jerozolimę”, czyli Wambierzyce z barokową bazyliką Nawiedzenia NMP, słynną także ze swej ruchomej szopki, oraz stolicę kłodzkiej ziemi – Kłodzko, gdzie przejść można nad Młynówką po gotyckim moście św. Jana, podobnym bardzo do praskiego mostu Karola, ale starszym od niego o lat dziesięć, zwiedzić Muzeum Kłodzkie, a przede wszystkim – Twierdzę Kłodzko i podziemną trasę turystyczną. Twierdza to najokazalszy budynek Ziemi Kłodzkiej, potężny obiekt militarny o ponadtysiącletniej tradycji.

Ziemia Kłodzka to naprawdę jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miejsc nie tylko Polski, ale i Europy. O takie miejsca trzeba dbać, takie miejsca trzeba znać…

Anita Tyszkowska