piątek, 21 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe w Hajnówce: Najlepsze miejsce do życia

Rozmowa z Mirosławem Romaniukiem, starostą hajnowskim


 

Jaki pańskim zdaniem był dla Powiatu Hajnowskiego mijający rok 2015?

– Uważam, że wszystko szło jak należy i zgodnie z naszymi planami. Cóż, jestem nowym starostą Powiatu Hajnowskiego i jest to moja pierwsza kadencja, ale bez fałszywej skromności oceniam, że wraz z moimi współpracownikami i radnymi dajemy sobie radę z powierzonymi nam obowiązkami.

Jakie były tegoroczne priorytety Powiatu?

– Priorytetów mieliśmy niemało, ale przeszkodą w ich realizacji było niemałe zadłużenie Powiatu, które wynosi ponad 50 procent. Dzisiaj musimy spłacać kredyty i bardziej oszczędzać. Oczywiście, szanujemy dorobek poprzedników, którzy działali tak jak pozwalały im możliwości, ale idziemy swoją wytyczoną drogą. Przez ten rok – wraz z naszymi gminami, nadleśnictwami, przedstawicielami parku narodowego i stowarzyszeniami – pracowaliśmy nad programem pobudzenia rozwoju naszego powiatu i wspólnie wypracowaliśmy taki program, który ma – kolokwialnie mówiąc – dać nam kopa do przodu.

Co w tym programie jest najistotniejsze?

– Są to m.in. rozwój szkolnictwa zawodowego, inwestycje w infrastrukturę drogową, przygotowanie terenów inwestycyjnych i strategiczne działania dotyczące odnawialnych źródeł energii, które są również związane z ochroną Puszczy Białowieskiej. Chce nam w tym pomóc Fundacja EuroNatur z Niemiec, która od początku przyszłego roku będzie koordynatorem tych działań. Ponadto ważnym zadaniem będzie pobudzenie przedsiębiorczości wśród mieszkańców naszego powiatu, którzy powinni uwierzyć i zdać sobie sprawę z tego, że powiat hajnowski jest fajnym miejscem do życia. Taka jest zresztą prawda, bowiem nie ma lepszego miejsca na świecie niż nasz powiat i region Puszczy Białowieskiej.

Czy mimo finansowych perturbacji Powiat Hajnowski będzie mógł skorzystać z unijnych grantów?

– Budżet nasz nie będzie jakimś eldorado, ale działając wspólnie z tymi, których wymieniłem, możemy osiągać sukcesy i dobre wyniki. Razem oznacza szybciej, więcej i lepiej, i tej wspólnej pracy trzeba się uczyć i najlepiej z niej korzystać dla dobra wszystkich. Tak trzeba działać, aby po jakimś czasie nie obudzić się z ręką w nocniku.

Otworzono niedawno przejście graniczne z Białorusią.

– To przejście osobowe w Połowcach, a jest jeszcze przejście kolejowo-transportowe w Siemianówce, gdzie rozbudowywany jest drugi terminal i rozpoczęły się już prace przy szerokich torach.

A co z turystyką?

– Jest dla nas bardzo ważna! Zaprosiliśmy do współpracy Lasy Państwowe, które opracowały program rozwoju nadleśnictw. Dzięki temu w Nadleśnictwie Hajnówka powstanie przyrodnicze Centrum Edukacji, a w Nadleśnictwie Browsk pierwsza w Polsce ścieżka w koronie drzew. Warto też podkreślić, że od 12 czerwca uruchomiliśmy bezwizowy ruch turystyczny w Białowieży i dzięki temu można odwiedzać białoruskie kompleksy leśne. Na terenie powiatu hajnowskiego żyją przyjaźni ludzie, szczycimy się wspaniałą fauną i florą, pięknymi obiektami architektury i serdecznie zapraszam wszystkich, aby sprawdzili to, przyjeżdżając do nas.

Rozmawiał Sławomir Grymin

 

Powiat hajnowski (gminy miejska i wiejska Hajnówka, gmina miejsko-wiejska Kleszczele, gminy wiejskie: Białowieża, Czeremcha, Czyże, Dubicze Cerkiewne, Narew i Narewka) położony jest na Nizinie Podlaskiej i Wysoczyźnie Bielskiej. Stolicą powiatu jest miasto Hajnówka, zwane Bramą do Puszczy Białowieskiej. Osiem gmin powiatu wraz z trzema rejonami przygranicznymi Białorusi utworzyło Euroregion Puszczy Białowieskiej. Powiat charakteryzują cenne tereny atrakcyjne przyrodniczo oraz zróżnicowania religijne i narodowościowe jego mieszkańców. Hajnówka jest ośrodkiem kulturalnym białoruskiej mniejszości narodowej i organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej. Pod względem przyrodniczym powiat słynny jest z Białowieskiego Parku Narodowego – światowego rezerwatu biosfery.