wtorek, 23 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie: Zgodna praca dająca owoce

Należy do tych powiatów, w których na narzekanie nie ma czasu. Jest za to dużo dobrej pracy, współdziałania z gminami i sporo optymizmu. Powiat Dzierżoniowski dysponuje sporym budżetem na rok 2022 i zapewne – w miarę możliwości – będzie realizował strategię rozwoju uchwaloną w ubiegłym roku.

Czas pandemii to czas niełatwy – odczuwają to bardzo powiaty, będące właścicielami szpitali.

Pomagali innym powiatom

– Dobrze zarządzane placówki zdrowia podczas pandemii wcale nie muszą przynosić strat finansowych – mówi starosta dzierżoniowski Grzegorz Kosowski. – Takie placówki funkcjonują całkiem nieźle i w naszym szpitalu powiatowym mamy oddział covidowy dysponujący w sumie 55 łóżkami. Niestety, nie mamy w tym czasie interny, części chirurgii i części pediatrii, ale zawsze jest coś za coś, a warto też podkreślić, że nasz szpital pomaga kilku innym powiatom ościennym.

Ponadlokalna strategia

Dla Powiatu Dzierżoniowskiego rok 2021 był pod wieloma względami czasem niepowtarzalnym.

– Działo się tak wiele, że starczyłoby na kilka kadencji – zaznacza starosta Grzegorz Kosowski. – Podejmowaliśmy dużo trudnych decyzji, m.in. dotyczących szpitala, inwestycji oraz dotykających nas anomalii pogodowych. Ale nasz Powiatowy Zespół Antykryzysowy radzi sobie wspaniale, przede wszystkim dzięki dobrej i ciągłej komunikacji. Często się spotykamy w ramach sztabów kryzysowych, w których biorą udział włodarze gmin i pracownicy zajmujący się sytuacjami kryzysowymi oraz przedstawiciele formacji mundurowych. Dzięki temu, jeśli dzieje się coś złego, to jesteśmy w stanie szybko reagować.

W ubiegłym roku Powiat Dzierżoniowski uchwalił ponadlokalną strategię rozwoju, na co zgodziły się wszystkie gminy wchodzące w skład tego powiatu.

– Sądzę, że trzeba tworzyć strategie rozwoju ponadlokalne, przyszłościowe i takie, aby uwzględniały szerokie spektra działalności samorządu – ocenia starosta Grzegorz Kosowski. – Przecież wiele projektów Powiat Dzierżoniowski realizuje wspólnie z gminami. Taki sposób funkcjonowania w regionie wcale nie jest zbyt częsty, a nam się to udaje.

Grzegorz Kosowski, starosta dzierżoniowski

Podstawą zewnętrzne fundusze

Powiat Dzierżoniowski, będąc powiatem popegeerowskim, złoży niebawem pięć wniosków o dofinansowania inwestycji, także do drugiej transzy Polskiego Ładu.

– Większość z nich będzie dotyczyć dróg, ale postaramy się również o dofinansowanie przebudowy i termomodernizacji jednego z naszych obiektów szkolnych w Dzierżoniowie, w którym mieści się szkoła ponadpodstawowa – informuje starosta Kosowski. – Poza tym złożymy wniosek, i jest to właśnie przykład na dobrą współpracę, w ramach projektu budowy kolejki gondolowej na Wielką Sowę oraz infrastruktury towarzyszącej. Jeden z wniosków, dotyczący infrastruktury towarzyszącej, realizowany będzie na terenie gminy Pieszyce – droga dojazdowa oraz parkingi i Powiat Dzierżoniowski złoży wniosek o dofinansowanie tego zadania. W naszej strategii rozwoju zawarte są nie tylko zadania drogowe, ale także budowy ścieżek rowerowych, bowiem chcemy postawić na wyeksponowanie walorów turystycznych powiatu. Mamy tereny unikalne – od tzw. Jeziora Bielawskiego, poprzez Góry Sowie, część Masywu Ślęży, aż po arboretum w Wojsławicach. Wszystko to chcemy połączyć fajnymi ścieżkami rowerowymi, i jeśli otrzymamy na to dofinansowanie, to w ciągu dwóch lat będziemy mogli to wykonać. Pragniemy też włączyć się do przyszłej dolnośląskiej cyklostrady, aby ścieżki rowerowe przyciągnęły do nas turystów. Dysponujemy idealnymi, nieekstremalnymi terenami, które są przyjazne zarówno dla dzieci, jak i dla osób starszych. Każdy znajdzie tu dla siebie coś fajnego i wartego zainteresowania. Mamy mnóstwo hoteli i pensjonatów, a różnorodne, malownicze krajobrazy zatykają dech w piersiach.

Budżet całkiem przyzwoity

W roku 2022 budżet Powiatu Dzierżoniowskiego zaplanowano na blisko 120 mln zł i jest większy od ubiegłorocznego. Mniej więcej 15 mln zł przeznaczonych jest na inwestycje.

– Będziemy go w ciągu roku nie raz modernizować, także dlatego, że dzisiaj nie wiemy, jakie fundusze zewnętrzne uda nam się pozyskać – podkreśla starosta Grzegorz Kosowski. – Życzyłbym sobie stabilności finansowej, i żeby skończył się już zły czas pandemii, aby cała nasza społeczność była bezpieczna.

S.G.