piątek, 29 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Stacja Gliwice

Gliwice – średniej wielkości miasto na Górnym Śląsku. O ciekawej historii. Z unikatowymi zabytkami. Jeden z nich góruje nad miastem. To Radiostacja Gliwicka, której 111-metrowa wieża antenowa jest obecnie najwyższą tego typu konstrukcją drewnianą na świecie. Ale nie tylko ona w Gliwicach robi wrażenie…

Sto jedenaście metrów historii…

Wieża antenowa Radiostacji Gliwickiej szczególnie atrakcyjnie prezentuje się po zmroku. Dzięki kolorowej iluminacji jest widoczna z bardzo daleka. 111-metrowa konstrukcja jest wykonana z modrzewiowych belek połączonych mosiężnymi śrubami (nie ma ani jednego elementu z żelaza). Kompleks obiektów tuż przy Radiostacji zbudowała w latach 1934-35 niemiecka firma Lorenz (współpraca: Siemens, Telefunken i in.). W budynku głównym zachowało się sporo oryginalnej przedwojennej aparatury radiowej. To miejsce historycznie związane z wybuchem II wojny światowej. Właśnie tu 31 sierpnia 1939 r. o godz. 20.00 doszło do prowokacji gliwickiej, w trakcie której kilku uzbrojonych esesmanów w ubraniach cywilnych napadło na wówczas niemiecką radiostację. Pozostająca w ścisłej tajemnicy akcja rozpoczęła się przekazanym telefonicznie hasłem: „Grossmutter gestorben”. Po sterroryzowaniu niemieckiej załogi nadano komunikat w języku polskim. Dzień później Hitler, uzasadniając konieczność rozpoczęcia wojny, powołał się na prowokacje graniczne ze strony Polaków. Po wojnie, do 1956 r., wieża wykorzystywana była jako „zagłuszarka” oraz maszt antenowy Polskiego Radia Katowice. Od 2008 roku jest oddziałem Muzeum w Gliwicach. Tematem ekspozycji jest historia radia – jego wartość społeczna, techniczna i kulturotwórcza oraz sztuka mediów.

Wszystkie drogi prowadzą na Starówkę

Rynek to serce miasta. Do dziś zachował charakterystyczne znamiona średniowiecznej zabudowy. Piękne architektonicznie uliczki odchodzące ze wszystkich stron naroży oraz centralnie usytuowany Ratusz nadają miastu specyficzny klimat. Jak głoszą legendy, pod Rynkiem znajduje się sieć przebiegających na różnych poziomach korytarzy. Owe tajemne przejścia miały powstać podczas wojny trzydziestoletniej dzięki trudowi mieszkańców i zakonników, chcących dostarczać ludności żywność z klasztornego spichlerza. Nad gliwickim Rynkiem góruje Ratusz. Pierwszy – drewniany – powstał w XIII wieku. Jako budowla murowana zaistniał w wieku XIV. Po wielu pożarach często zmieniał formy. Obecny kształt, w którym przeważają cechy klasycystyczne, przybrał w XX wieku. W 1842 r. na wieży ratuszowej umieszczono nową gałkę z iglicą. Po jej otwarciu, podczas remontu w 2002 r., znaleziono pamiątki dotyczące historii miasta, w tym ręcznie pisaną kronikę miejską. Kontynuując tę tradycję, obecne władze miasta umieściły w iglicy materiały dotyczące najnowszej historii Gliwic.

Akwaria pełne sukcesu

Czterdzieści tysięcy ludzi w miesiąc! Aż tylu chętnych odwiedziło pawilon akwarystyczny otwarty na przełomie lipca i sierpnia w gliwickiej Palmiarni Miejskiej. Cztery olbrzymie akwaria słodkowodne odzwierciedlają środowiska naturalne ryb i podwodnych roślin – począwszy od rzek polskich, przez rzeki azjatyckie i afrykańskie jezioro Tanganika, po wody zbliżone do Amazonki. To jedna z największych tego typu ekspozycji w kraju! Niesamowite wrażenie robi największy zbiornik (pojemność 60 tys. litrów) prezentujący biotop Amazonii. Można w nim podziwiać m.in. drapieżne arapaimy z Ameryki Południowej, uchodzące za największe na świecie ryby słodkowodne, które w naturalnym środowisku osiągają ponad trzy metry długości.