sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Śpiewająca Europa 3-18 września 2016

Europa Cantans” – to tytuł festiwalu w roku, w którym Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury. Wratislavia Cantans – 51. edycja – ukazuje bogactwo i różnorodność muzyki europejskiej. Zabrzmią m.in. takie arcydzieła, jak obie pasje Bacha, Msza koronacyjna Mozarta, symfonie Beethovena i Szostakowicza. Wystąpią słynne osobowości muzyczne, m.in. sir John Eliot Gardiner, Jordi Savall, Andrey Boreyko, Philippe Jaroussky.

Otworzy 51. Wratislavię – 3 września – XIII Symfonia „Babi Jar” Dymitra Szostakowicza, dramatyczny hołd, złożony ofiarom mordów w Babim Jarze pod Kijowem, gdzie od września roku 1941 hitlerowcy zamordowali około 70 tysięcy ludzi – m.in. Polaków, Żydów i Romów. Koncert poprowadzi rewelacyjny Andrey Boreyko. Dzień później, także w wielkiej sali NFM, IX Symfonią Ludwiga van Beethovena zadyryguje Giovanni Antonini, dyrektor muzyczny Wratislavii, wystąpią zaś Kammerorchester Basel i chór NFM, a wśród solistów m.in. znana z poprzednich Wratislavii sopranistka Christiane Oelze. Kolejna wielka forma – Msza koronacyjna Mozarta w interpretacji pierwszorzędnej włoskiej orkiestry Academia Montis Reaglis – zabrzmi w kościele Marii Magdaleny, zgodnie z Wratislaviową tradycją prezentowania dzieł sakralnych w świątyniach.

Zamknięcie festiwalu to także wielka forma w genialnym wykonaniu – 18 września w NFM Pasję według św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha poprowadzi sir John Eliot Gardiner, a wykonawcami będą Monteverdi Choir i English Baroque Soloists. Druga bachowska Pasja ma zaś szansę stać się jedną z największych sensacji Wratislavii – 11 września czeka nas inscenizowana Pasja Janowa z udziałem barokowego zespołu B’Rock, Chóru NFM, solistów pod dyrekcją Andreasa Speringa i w reżyserii Pierre’a Audi, ze scenografią Wima Delvoye.

Ale 51. edycja festiwalu Wratislavia Cantans to także recitale i koncerty kameralne. Wśród nich spotkanie z uwielbianym przez wrocławskich (i nie tylko, oczywiście) melomanów wiolonczelistą, Giovannim Solimą, który 13 września w Kolegiacie Świętego Krzyża zagra ze słynnym zespołem wokalnym Le Mystere des Voix Bulgares. Wratislavia to także możliwość posłuchania (5 września w NFM) francuskiego kontratenora Philippe Jaroussky’ego, uważanego za najznakomitszy taki głos i talent lat ostatnich.

Giovanni Antonini mówi, iż z wielką ciekawością czeka na dwa koncerty w duchu muzycznej przygody, zestawiające utwory dawne ze współczesnymi. Znakomity Huelgas Ensemble wykona fragmenty mszy za zmarłych – zabrzmi muzyka skomponowana w okresie renesansu przez Flamanda, Jacobusa de Kerle, i współcześnie przez Niemca, Wolfganga Rihma, a 10 września w Oratorium Marianum, na koncercie NFM Leopoldinum z udziałem członków Il Giardino Armonico, zabrzmią utwory György’ego Ligetiego oraz barokowych kompozytorów-eksperymentatorów (Daria Castella, Michelangela Rossiego), a także arcydzieło Claudia Monteverdiego Il combattimento di Tancredi e Clorinda.

Wśród festiwalowych atrakcji – wymieniliśmy tylko ich część! – jest jeszcze koncert z degustacją jadła i napitków, przygotowany przez Wrocławską Orkiestrę Barokową z udziałem Giovanniego Antoniniego (tym razem w charakterze flecisty), a pięciu artystów spośród znakomitych gości festiwalu poprowadzi we Wrocławiu kursy mistrzowskie.

 

Bilety na Wratislavię Cantans są w sprzedaży od 3 marca, a taniej (o około 20 zł) do 31 maja (ale jedynie bilety w I i II strefie, czyli najatrakcyjniejsze!). Ceny wahają się od 15 do 300 zł.

www.nfm.wroclaw.pl/wratislavia-cantans