piątek, 14 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Spektakularne premiery, osiem firm z nagrodami. Za nami odnowiona formuła targów Autostrada Nowa Infrastruktura

54 firmy, m.in. z Polski, Malezji, Niemiec oraz Szwecji zaprezentowały swoje produkty podczas 27. edycji Targów Budownictwa Infrastrukturalnego w kieleckim ośrodku wystawienniczym. Na wystawach nie zabrakło nowości technologicznych, jak ciężarówki wspomaganej przez AI, aplikacji dla geodetów, czy pudru z zużytych opon. Jurorzy w trakcie wydarzenia wyróżnili osiem firm za najbardziej innowacyjne produkty oraz najlepszą prezentację targową, a eksperci podkreślali: „Kielce są szczególnym miejscem dla branży budownictwa drogowego”.

– W tej chwili w Polsce mamy ponad 5100 kilometrów dróg szybkiego ruchu, dróg o najwyższym standardzie. Kielce są szczególnym miejscem na mapie Polski, jeżeli chodzi o tematykę infrastrukturalną, a targi Autostrada Nowa Infrastruktura to impreza o renomowanej pozycji – podkreślił podczas gali otwarcia wydarzenia Grzegorz Dziedzina, zastępca generalnego dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

– To już 27. edycja Targów Autostrada Nowa Infrastruktura. Przez 27 lat wszystko się w Polsce zmieniło. 27 lat temu w Polsce było zaledwie 520 kilometrów dróg szybkiego ruchu. W tym roku przybędzie 144 kilometry takich dróg, więc to pokazuję skalę zmian – dodał Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.

Dlatego też podczas targów budownictwa drogowego nie mogło zabraknąć innowacji i technologii, które napędzają branżę i otwierają nowe możliwości przed wykonawcami. W ramach Targów Autostrada można było zapoznać się z ofertami m.in. producentów sprzętu do budowy mostów, twórców naczep i przyczep, maszyn budowlanych oraz firm oferujących ekonomiczne oświetlenie uliczne. Pojawiły się także liczne propozycje wynajmu sprzętu, m.in. koparek, dźwigów, czy też urządzeń pomiarowych. Eksperci z branży podczas licznych debat i prelekcji omawiali m.in. kwestię rozbudowy sieci dróg w województwie świętokrzyskim, wdrażanie nowoczesnych rozwiązań na polskie place budowy oraz bezpieczeństwo na drogach i w trakcie prac na jezdni.

Patronami honorowymi wydarzenia zostali: Ministerstwo Infrastruktury, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezydent Miasta Kielce, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Polski Kongres Drogowy oraz Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa.

Premiery na targach Autostrada

Firma KH-KIPPER zaprezentowała ciężarówkę, która ma szansę zmienić polską branżę budownictwa drogowego. W1RB to całkowicie bezawaryjna i wytrzymała kopalniana wywrotka z zabudową, której praca jest wspomagana przez sztuczną inteligencję. Wywrotkę stworzono przy użyciu produkowanej przez szwedzką hutę SSAB stali HARDOX 500 TUF. Siłownik hydrauliczny HYVA sprawia, że czas podnoszenia i opuszczania skrzyni został zoptymalizowany do 30-35 s., co przy wielokrotnie powtarzanych cyklach pozwala na zaoszczędzenie czasu i przetransportowanie większej ilości ładunku. System hydrauliczny uzupełnia urządzenie HYVA SMART, które monitoruje każdy cykl wywrotu, wspierając kierowcę w podejmowaniu lepszych decyzji, poprawiając bezpieczeństwo i wydajność przed i podczas operacji przechylania. Z tyłu wywrotki została umieszczona kamera Brigade! Ma za zadanie nie tylko pokazywać kierowcy, co znajduje się za pojazdem, ale także wykrywać martwe strefy. Wykorzystując sztuczną inteligencję, kamery wykrywają i rozpoznają ludzką postać w zdefiniowanym obszarze i niezawodnie ostrzegają kierowcę wizualnie i dźwiękowo przed możliwą kolizją.

PTM POLSKA przedstawiła, natomiast przenośnik bunkrowy PBRP35 z ruchomą podłogą CF i zasilaczem hydraulicznym. PBRP35 przeznaczony jest do pracy z każdym rodzajem ładunku sypkiego, m.in. : PET, folia, makulatura, aluminium i RDF. Przenośnik bunkrowy cechuje się absolutną niezawodnością oraz niskim kosztem eksploatacji. Ponadto producent umożliwia pełny dostęp serwisowy do napędu nawet przy pełnym załadowaniu.

Medale i wyróżnienia za najlepsze technologie

Jurorzy nie mogli pozostawić bez uwagi innowacyjne produkty prezentowane podczas targów budownictwa drogowego. Wyróżnienia podczas uroczystej gali otrzymali: Aebi Schmidt Group Polska za wielofunkcyjną zamiatarkę Flexigo 150 i pług odśnieżający Tarron HP; Kaliński – układy wydechowe za usługę regeneracji katalizatorów SCR za pomocą wymiany wkładów; PTM Polska za przenośnik bunkrowy PBRP35 z ruchomą podłogą CF i zasilaczem hydraulicznym; KH-KIPPER za zabudowę kopalnianą W1RB – kompleksowe rozwiązanie transportowe. W kategorii TOP DESIGN za atrakcyjny i nowoczesny styl wystąpienia targowego wyróżnieni zostali: Agro-Sieć Maszyny, Mega – zakład produkcji pojazdów użytkowych i konstrukcji stalowych, Recykl organizacja odzysku. Nagrodę główną TOP DESIGN za nowatorską, elegancką i kompleksową prezentację targową otrzymała firma Lausitz Energie Bergbau.

Rajd VOLVO w Targach Kielce

Program wydarzenia został wzbogacony o niezwykły wyścig – żelaznym koniem Volvo! 19 kierowców, w tym jedna przedstawicielka płci pięknej, usiadło za sterami VOLVO FH 6×2 z zabudową oraz pokonało ponad stumetrową trasę z przeszkodami. Ich zadania polegały na najechaniu na deskę wszystkimi osiami, przewróceniu wybranego pachołka, szybkich ósemkach, czy parkowaniu tyłem w garażu. Jury oceniało nie tylko prawidłowość wykonania manewrów, ale również czas. Zwycięzca otrzymał 1500 zł, zdobywca drugiego miejsca 1000, a trzeciego 500 zł.

Autostrada i Ekotech – to pierwsze takie połączenie

Jednocześnie z wystawą budownictwa drogowego w kieleckim ośrodku wystawienniczym odbyły się Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech, czyli wydarzenie poświęcone branży komunalnej. Jest to pierwsze połączenie dwóch odrębnych imprez targowych w historii kieleckiego ośrodka, jednak, jak podkreślali eksperci, bardzo trafione:

– Te dwa obszary: ekologia i branża drogowa nie do końca się kojarzą, niemniej jednak mają bardzo dużo wspólnego ze sobą. W ostatniej dekadzie na świecie, jak i w Europie poczyniono gigantyczny postęp technologiczny w zakresie przetwarzania odpadów w drogownictwie. Ten postęp ekologiczny dociera także do Polski. Wiedza na ten temat jest nie tylko rozpowszechniona w ośrodkach badawczo-naukowych, akademickich czy dydaktycznych. Wiedzę tę posiadają już firmy wykonawcze. Filmy wykonawcze w ostatnich latach poczyniły też dosyć duże inwestycje w najnowsze technologie – wspomniał Przemysław Kolanowski, Prezydent Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.

Data kolejnej edycji targów już wkrótce znajdzie się na stronie internetowej Targów Kielce.