czwartek, 2 grudniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Śmiech daje siłę

Teatr Komedia

Sierpień to zodiakalny Lew i Panna… Prosimy – niech Lwy wyjdą ze swoich klatek, i zabiorą bez obawy swoje Panny w sierpniu do bezpiecznego Wrocławskiego Teatru Komedia na IX edycję „Sierpnia z Komedią”. Śmiech leczy, śmiech daje siłę i śmiech oswaja strach. Wrocławski Teatr Komedia gra! Zapraszamy! – mówi WOJCIECH DĄBROWSKI, współdyrektor WTK.

W tym roku „Sierpień” trafił na czas trudny, będzie to oczywiście teatralne spotkanie naznaczone koronawirusową innością, ale tym dla wielbicieli teatru ważniejsze, że niedawno dopiero otwarły się teatralne podwoje i mogliśmy znowu cieszyć się – w bardzo bezpiecznych warunkach! – komediowymi spektaklami. Dziewiąty „Sierpień z Komedią” rozpocznie się… w lipcu, a dokładnie – 31 lipca i 1 sierpnia spektaklem Paula Pörtnera Szalone nożyczki, którego akcja rozgrywa się w salonie fryzjerskim, królestwie mistrza nożyczek i grzebienia Antoniego Wziętego, który lokal wynajmuje od pianistki Izabeli Richter. Wszystko gra do chwili, gdy mistrzyni fortepianu pada ofiarą morderstwa, a podejrzenie pada na Tonia, personel zakładu i przebywających w nim klientów. Wśród nich są dwaj policjanci, którzy natychmiast podejmują śledztwo. Kto jest mordercą? O tym zdecyduje… publiczność! I zabawa jest naprawdę przednia!

Mayday 2 bawić nas będzie 7 i 8 sierpnia – to sequel teatralnego hitu Rona Cooneya Mayday. John Smith, londyński taksówkarz ma wszystkiego po dwa – dwie żony, dwa mieszkania i dwoje nastoletnich dzieci. I sobie między nimi jeździ! Aż tu nagle syn taksówkarza i jego córka poznają się w sieci i umawiają na randkę. Katastrofa! Spektakl ma świetne tempo, a John Pawła Okońskiego tyle uroku, że wszystko mu się wybacza… Co tam bigamia przy takim aktorstwie!

Kolejne spotkania z komedią w Komedii to opowieść o sercowych perypetiach. Dwie sztuki Marca Camolettiego – Boeing Boeing (21, 22 sierpnia) i Pomoc domowa (14 i 15 sierpnia) – to dwie opowieści, mające tych samych bohaterów. Poznamy ich losy w odwrotnej kolejności – Boeing to historia Maksa i jego narzeczonych, stewardes. Pomoc domowa to jakby ciąg dalszy – Maks ożenił się z Jolą, dom prowadzi Nadia… Ale małżonkowie z erotycznie swobodnych nawyków wyjść nie mogą… Jest jednak – na ich szczęście! – Nadia (wielka rola Doroty Wierzbickiej-Matarrelli), która czuje – bo to kobieta mądra jest – jak autentyczne uczucie łączy Jolę i Maksa i owo uczucie ratuje. Oba spektakle są znakomite i – choć pozornie farsowe – wcale mądre…

Damski biznes Marcii Kash i Douga Hughensa (28, 29 sierpnia) zamknie „Sierpień z Komedią” przezabawną historią dwóch bizneswomenek, które z wielkim rozmachem próbują znaleźć swoje miejsce w ekscytującym i lukratywnym świecie mody, projektując superbieliznę. Jednak świat pełen bielizny, apaszek, modnych butów – a przede wszystkim przystojnych i seksownych modeli – staje się zbyt podejrzany dla ich mężów, panów statecznych (i zazdrosnych…), którzy zaczynają domorosłe śledztwo. A skutek jest taki, że stać się muszą kobietami, i to w bieliźniano-frywolnej wersji, co naturalnie powoduje mocno zaskakujące zwroty akcji. Ten spektakl to znakomita rola Wojciecha Dąbrowskiego, któremu udaje się rzecz teatralnie wielka – mężczyzna, w seksowną damską bieliznę przebrany, nie parodiuje kobiety… Potrafi kobietą być – uroczą, kokieteryjną, a jednocześnie – jakoś inną, jakoś dziwną…

Panny i Lwy, Bliźnięta i Raki, Wodniki, Byki i cała zodiakalna gromada winna z radosnej sierpniowej propozycji skorzystać!

Ata