niedziela, 29 styczniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Smakuj życie i rób biznes

Na tegorocznej edycji TT Warsaw będzie około 500 wystawców z ponad 50 krajów, a przedstawiciele branży turystycznej, oprócz spotkań na stoiskach, będą mieli okazję wziąć udział w licznych wydarzeniach dedykowanych profesjonalistom.

26. Międzynarodowe Targi Turystyczne TT Warsaw odbędą się w dniach 22-24 listopada w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Konferencje, seminaria, prezentacje, panele dyskusyjne i spotkania B2B zapewnią szeroki dostęp do wiedzy i informacji oraz pozwolą na poszerzenie horyzontów i nawiązanie nowych kontaktów, a konkursy umożliwią uhonorowanie wyróżniających się w ocenianych obszarach krajów, regionów i poszczególnych przedsiębiorców. A ponieważ branża turystyczna to bardzo ważny element rozwoju samorządów, to i dla przedstawicieli JST będzie sporo interesujących spotkań.

Prawo bardziej zrozumiałe

W gąszczu prawnych zawiłości potrafią zagubić się nawet fachowcy. Sprzyja temu duża liczba zmian wprowadzana w krótkim czasie. Na pytanie: „Czy potrzebne są zmiany w dyrektywie turystycznej oraz ustawie o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych?” odpowiedzą eksperci Europejskiej Organizacji Związków Biur Podróży Unii Europejskiej. Ta organizacja pojawia się na targach po raz pierwszy w roli partnera merytorycznego. Podobnej tematyce, ale widzianej z innej perspektywy, poświęcony będzie zorganizowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki panel dyskusyjny „Reforma prawa turystycznego – pierwsze doświadczenia i dalsze kroki na przyszłość”. Branżowcy przekonają się, jak wygląda problem z punktu widzenia ustawodawcy.

Trudny sezon turystyki wyjazdowej

Wydawać by się mogło, że sezon letni 2018 to jedno pasmo sukcesów. Fachowcy wiedzą jednak, że za tą fasadą kryją się liczne problemy i konflikty. Wiele zapewne wyjaśni organizowana przez dziennik „Rzeczpospolita” oraz portal turystyka.rp.pl konferencja „Lato 2018 – sezon marzeń, czy sezon porażek? Rynek turystyki wyjazdowej w warunkach bezwzględnej konkurencji”. Eksperci podsumują wyniki i przedstawią ocenę mijającego roku w turystyce wyjazdowej. Przedstawiony zostanie również bilans pierwszych miesięcy działania ustawy o imprezach turystycznych, z którego będzie wynikać, kto zyskał, a kto stracił na jej wprowadzeniu. Wiele zainteresowania powinna wzbudzić analiza, czy obecne zabezpieczenia touroperatorów są wystarczające oraz jakie zmiany zachodzą na rynku czarterów.

Nie tylko zagranica

Turystyka przyjazdowa i turystyka krajowa również znalazły swoje miejsce w merytorycznej części targów. Rosnące zainteresowanie agroturystyką znajdzie odzwierciedlenie w seminarium „Promocja oferty turystyki wiejskiej”, przygotowanym przez Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Agroturystyka będzie też jednym z wiodących tematów spotkania „Lubelskie. Smakuj życie”, na które zapraszają Urząd Marszałkowski i Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna.

Wątpliwości związane z propozycją wprowadzenia w Polsce opłaty turystycznej zostaną poruszone w trakcie debaty zorganizowanej przez portal WaszaTurystyka.pl. Uczestnicy będą dyskutować, jakie byłyby zalety jej wprowadzenia, dokąd powinny być kierowane uzyskane z niej pieniądze i jak powinny być one dzielone, a także, jak opłata funkcjonuje w innych krajach europejskich. Swoje zdanie przedstawią eksperci, reprezentujący środowisko naukowe, lokalne i regionalne organizacje turystyczne, izby gospodarcze, władze samorządowe oraz Ministerstwo Finansów.

Aktywnie i fair play

Targową nowością jest konkurs „AcTTive”, dedykowany promocji turystyki aktywnej, która rozwija się niezwykle dynamicznie. Wzrost zainteresowania tą formą wypoczynku, zarówno w turystyce wyjazdowej, jak i przyjazdowej oraz krajowej, jest wyraźnie zauważalny. Konkurs „AcTTive” to szansa na wyróżnienie najciekawszych propozycji w tej dziedzinie. „Homo Turisticus” wrósł już w targową tradycję. Po raz kolejny nagrodzone zostaną najbardziej oryginalne i profesjonalne stoiska targowe.

Konkurs Fair Play Turystyki Polskiej o Kryształowy Globus przeznaczony jest dla przedsiębiorców z branży turystycznej, których działalność opiera się na zasadzie uczciwości oraz lojalności wobec klientów i kontrahentów.

(mt)