niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Smakowity Dolny Śląsk

Na Liście Produktów Tradycyjnych, prowadzonej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wciąż przybywa tradycyjnych przysmaków. Dolny Śląsk promuje już 44 kulinarne specjały, a każdy z nich stanowi świadectwo zachowania ponad 25-letniej tradycji produkcji, jest elementem tożsamości społeczności lokalnej i należy do dziedzictwa kulturowego regionu.

Produkty tradycyjne i regionalne nabierają coraz większego znaczenia, a ich rola jest nie do przecenienia. Dla konsumentów stanowią gwarancję wysokiej jakości, opartej na tradycyjnym składzie i metodzie produkcji, wśród społeczności lokalnej pełnią funkcję integrującą, wzmacniają poczucie wartości i wyjątkowości, zaś dla regionu mają znaczenie promocyjne. Dla gościa regionu zaś jest to prawdziwa atrakcja! Coraz więcej dolnośląskich miast i miasteczek o bogatych walorach przyrodniczych, turystycznych czy historycznych może poszczycić się wyjątkowym produktem. Coraz bardziej też popularne stają się festyny, konkursy, festiwale kulinarne, promujące dolnośląskie produkty tradycyjne.

Od lat dobrą i smaczną zabawę Dolnoślązakom i turystom zapewnia cykliczna impreza w Międzyborzu – Festiwal Twarogu (23-24 maja br.) promująca lokalne produkty małych wytwórców oraz tradycyjne wyroby Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, która jest członkiem Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska. W ofercie zakładu, już od czasów zakończenia II wojny światowej, znajduje się twaróg tradycyjny, produkowany na potrzeby rynku lokalnego, a także miast ościennych, w tym – na rynek wrocławski. Uczestnicy imprezy zaprezentują rozmaite możliwości wykorzystania twarogu w kosmetyce, cukiernictwie, piekarnictwie, a najbardziej oryginalny pomysł zostanie nagrodzony.

Wśród dolnośląskich produktów rybołówstwa na LPT znajduje się pstrąg kłodzki, który licznie występuje w krystalicznie czystych górskich rzekach i potokach Kotliny Kłodzkiej. To dzięki czystym wodom od wielu lat w tym regionie prowadzona jest hodowla ryb. Pstrąg kłodzki jest produktem regionalnym, promowanym przez lokalną społeczność między innymi poprzez organizację Ogólnopolskiego Festiwalu Pstrąga w Hrabstwie Kłodzkim – konkursu kulinarnego, który od 2010 roku znajduje się w gronie festiwali dających zwycięzcom automatyczną nominację do Kulinarnego Pucharu Polski. W tym roku Festiwal Pstrąga odbędzie się 26 lipca w Kłodzku.

Sierpniową niedzielę (2 sierpnia) we wsi Marianówka (gm. Bystrzyca Kłodzka) wypełnią spotkania, konkursy kulinarne, a przede wszystkim jarmark produktów lokalnych, wśród których coraz bardziej znana jest wołowina sudecka i to ona jest głównym tematem Festiwalu Wołowiny Sudeckiej. Festiwal połączony jest z konferencją, na której spotkają się właściciele restauracji z producentami wołowiny, aby rozmawiać o warunkach współpracy przy promocji i dystrybucji produktu.

Od ponad trzydziestu lat wśród kulinarnych wydarzeń na Dolnym Śląsku ważną rolę pełni Trzebnickie Święto Sadów. W niedzielę 20 września ogrodnicy, sadownicy i pszczelarze z terenu gminy zaprezentują efekty swojej ciężkiej pracy – od sadzonek krzewów i drzew, po owoce, warzywa, miody oraz własne wyroby, między innymi jabłecznik trzebnicki (cydr), czyli lekki napój alkoholowy powstający w wyniku procesu fermentacji naturalnego soku jabłkowego z trzech rodzajów jabłek z sadów na Wzgórzach Trzebnickich. Smak cydru jest wyjątkowy i każdy, kto odwiedza Wzgórza Trzebnickie powinien go poznać!

Różnorodne i bogate smaki Dolnego Śląska są doskonałym towarzyszem podróży po naszym regionie. Zwiedzając – zwłaszcza w weekendy – liczne zabytki, urocze miasteczka można zregenerować siły, biorąc udział w kulinarnych festiwalach, plenerowych imprezach i skorzystać z możliwości degustacji dolnośląskich produktów tradycyjnych, aby przekonać się o ich wysokiej jakości, wyjątkowym smaku i ciekawej historii wytwarzania.