sobota, 22 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Śląska perła

Muzeum Śląskie, obchodzące w tym roku jubileusz 90 lat istnienia, zostało wyróżnione Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Dyrektor Muzeum Śląskiego Alicja Knast odebrała medal z rąk wiceministra kultury Jarosława Sellina.

– Jubileusz Muzeum Śląskiego, jednej z najważniejszych instytucji kultury w Polsce, to znakomita okazja, żeby uhonorować tę zasłużoną instytucję najważniejszą nagrodą, jaką dysponuje minister kultury. Gloria Artis to nagroda przyznawana indywidualnym twórcom kultury, ale w wyjątkowych sytuacjach również instytucjom. Honory i nagrody temu muzeum się należą – mówił wiceminister Jarosław Sellin.

– Ojcem prawdy jest czas. Ważne i duże projekty tę próbę czasu potrafią przetrwać. Dzisiejszy dzień to czas podsumowania i nowego otwarcia dla Muzeum Śląskiego, w wyjątkowym miejscu, w wyjątkowej oprawie i w znakomitym towarzystwie świętujemy ten piękny jubileusz. Muzeum Śląskie jest niezwykle ważne na mapie historycznej, społecznej i kulturalnej nie tylko regionu, ale i całej Polski – podkreślał marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Muzeum Śląskie – jak podaje serwis slaskie.pl – zostało powołane do życia 23 stycznia 1929 roku przez Sejm Śląski. Funkcję pierwszego dyrektora pełnił dr Tadeusz Dobrowolski, który przygotował koncepcję ideową i wspólnie z architektem Karolem Schayerem stworzył plan funkcjonalno-użytkowy nowoczesnego modernistycznego budynku usytuowanego naprzeciw gmachu Sejmu Śląskiego. Muzeum działało do wybuchu II wojny światowej, podczas której okupant zlikwidował nie tylko instytucję, ale nakazał rozebranie także nowo powstałego gmachu – jednego z najnowocześniejszych w ówczesnej Europie. Restytucja Muzeum Śląskiego nastąpiła w grudniu 1984 roku, kiedy rozpoczęło ono działalność w budynku byłego hotelu w centrum Katowic. W 2015 roku instytucja przeniosła się do nowoczesnej siedziby mieszczącej się częściowo pod ziemią, w nowoczesnym kompleksie powstałym na terenie dawnej kopalni KWK Katowice.

(slas)