wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Ślady i pamięć

W sobotę i niedzielę (21 i 22 kwietnia) we wrocławskim Muzeum Etnograficznym dwa ciekawe spotkania.

21 kwietnia, w sobotę, o godz. 15 organizatorzy zapraszają na wykład Amalii Reisenthel pn. „Architektura i tożsamość. Wrocławski trop na żydowskim cmentarzu”. Wykład poświęcony będzie architektonicznym wyrazom procesów transformacji, jakim podlegała społeczność żydowska w Cesarstwie Niemieckim (głównie w Prusach) w okresie swojej emancypacji w XIX wieku.

Przykład gminy żydowskiej miasta Breslau okazuje się idealnym punktem wyjścia do tego rodzaju poszukiwań. Analizując zabudowę cmentarza żydowskiego mieszczącego się przy dzisiejszej ul. Ślężnej we Wrocławiu, dr Amalia Reisenthel przedstawi, w jaki sposób nowo powstały odłam judaizmu liberalnego, odcinając się od ortodoksji swoich przodków, poszukiwał adekwatnych form architektonicznych dla zaprezentowania swojego miejsca w społeczeństwie.

Amalia Reisenthel urodziła się we Wrocławiu. Jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, który ukończyła w 1969 r. z najwyższą notą. Jej rodzice – Artur Leon Sznajder oraz Bronisława/Bracha Sznajder (z domu Bren) – jako jedyni ocaleni ze swoich rodzin przeżyli okupację i Holokaust w ukryciu na Wołyniu, a po wojnie zamieszkali we Wrocławiu. W 1971 r., po nagonce antysemickiej związanej z wydarzeniami Marca’68, Amalia Reisenthel wyemigrowała do Republiki Federalnej Niemiec. W latach 1972–2009 pracowała jako architekt i designer w Niemczech. W 2014 r. obroniła pracę doktorską na Wydziale Architektury Politechniki Monachijskiej TUM u prof. W. Nerdingera. Jej tematem było wyrażanie tożsamości żydowskiej mniejszości narodowej przez architekturę w XIX w. na przykładzie cmentarza żydowskiego przy ul. Ślężnej we Wrocławiu. W 2015 r. praca ta została opublikowana w języku niemieckim przez prestiżowe wydawnictwo naukowe LIT Verlag w Braunschweigu

* * *

Z okazji 103 rocznicy Ludobójstwa Ormian dokonanego w 1915 r., dla upamiętnienia jego Ofiar zorganizowany zostanie w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu (ul. Traugutta 111/113) wieczór literacki autorstwa Kaliny Izabeli Zioły. Początek niedzielę, 22 kwietnia 2018 r., o godz. 17.

Na program wieczoru złoża się: poezja polsko – ormiańska, zaprezentowana przez autorkę wierszy – Kalinę Izabelę Ziołę, poezja śpiewana na podstawie wierszy Pani Kaliny w autorskim wykonaniu Tomasza Bateńczuka, muzyka ormiańska w wykonaniu braci Georga i Arama Sayegh. Na zakończenie wydarzenia – drobny poczęstunek.

Przed rozpoczęciem wieczoru poetyckiego organniizatorzy zapraszają o godz.16 na modlitwę i złożenie wieńców i kwiatów przy Chaczkarze na Skwerze Ormiańskim (róg ul. Janickiego i pl. Dominikańskiego we Wrocławiu).

Organizatorzy: Arm-Pol Centrum Rozwoju Stosunków Ormiańsko-Polskich – Fundacja Arm-Pol Centrum Kultury Ormiańsko-Polskiej.

Honorowy Patron wydarzenia: JE. Ambasador Armenii w Polsce Edgar Ghazaryan