piątek, 14 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Śladami wielkich kompozytorów po Dolnym Śląsku

Bogata i wielowarstwowa historia Dolnego Śląska niemal na każdym kroku dostarcza materiału do twórczego przyjrzenia się pięknym tradycjom regionu, w którym na przestrzeni setek lat mieszkali i bywali również światowej sławy muzycy.

Karol Lipiński, Antoni Radziwiłł, Józef Wieniawski, Ferenz Liszt, Hektor Berlioz, Richard Wagner, Richard Strauss, Fryderyk Chopin, Feliks Mendelssohn, Ludomir Różycki czy Franz Eckert to tylko niektórzy z kompozytorów odwiedzających Dolny Śląsk. Nie tylko bowiem Wrocław (niemieckie Breslau i czeski Vratislav) – jako stolica i największe miasto regionu – gościł znakomitych muzyków. Również w pięknych uzdrowiskach Kotliny Kłodzkiej oraz mniejszych miastach kwitło życie artystyczne (i towarzyskie).

Stowarzyszenie im. Richarda Straussa wspólnie z dolnośląskimi partnerami zaprasza na dwa koncerty w ramach projektu „Śladami wielkich kompozytorów po Dolnym Śląsku” (jeden z nich we Wrocławiu, drugi – w Świdnicy), poświęconego znanym twórcom muzyki klasycznej.

13 listopada (niedziela) w Centrum Kultury i Edukacji Bakara we Wrocławiu odbędzie się koncert, którego program inspirowany jest kompozytorami romantycznymi (m.in. Hectorem Berliozem i Feliksem Mendelssohnem-Bartholdym). Wystąpi w nim znana dolnośląskiej publiczności Iryna Zhytynska (mezzosopran), a przy fortepianie śpiewaczce towarzyszyć będzie Ashot Drnayan-Babrouski.

Iryna Zhytynska

W programie koncertu, na który wstęp jest wolny (bezpłatne wejściówki do odebrania w sekretariacie CKiE Bakara), znajdą się arie operowe i pieśni m.in. Fryderyka Chopina, Georgesa Bizeta, Pietra Mascagniego, Camille’a Saint-Saënsa, Gabriela Fauré ,Semena Hulaka-Artemowskiego i Julesa Masseneta.

Koncert jest równocześnie dopełnieniem ogłoszonego w Bakarze „Roku Kobiet”, wydarzenia objętego honorowym patronatem prezydenta Wrocławia, którego uroczyste zakończenie odbędzie się 3 listopada (to też początek Bakariady4 – wielokulturowych artystycznych prezentacji w CKiE Bakara).

Projekt „Śladami wielkich kompozytorów po Dolnym Śląsku” dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Partnerem wydarzenia jest Klinika Okulistyczna Optegra.

Śladami wielkich kompozytorów po Dolnym Śląsku

Koncert 13.11.2022 (niedziela), godz. 17.00

Centrum Kultury i Edukacji Bakara

Wrocław, ul. Różana 4-6

Bezpłatne wejściówki do odebrania w sekretariacie CKiE Bakara