piątek, 14 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Śladami wielkich kompozytorów po Dolnym Śląsku – Świdnica

Bogata i wielowarstwowa historia Dolnego Śląska niemal na każdym kroku dostarcza materiału do twórczego przyjrzenia się pięknym tradycjom regionu, w którym na przestrzeni setek lat mieszkali i bywali również światowej sławy muzycy.

Karol Lipiński, Antoni Radziwiłł, Józef Wieniawski, Ferenz Liszt, Hektor Berlioz, Richard Wagner, Richard Strauss, Fryderyk Chopin, Feliks Mendelssohn, Ludomir Różycki czy Franz Eckert to tylko niektórzy z kompozytorów odwiedzających Dolny Śląsk. Nie tylko bowiem Wrocław (niemieckie Breslau i czeska Vratislav) – jako stolica i największe miasto regionu – gościł znakomitych muzyków. Również w mniejszych miastach – Świdnicy, Legnicy, Lwówku Śląskim czy w uzdrowiskach Kotliny Kłodzkiej – kwitło życie artystyczne (i towarzyskie).

Stowarzyszenie im. Richarda Straussa wraz z dolnośląskimi partnerami zaprasza na drugi koncert w ramach projektu Śladami wielkich kompozytorów po Dolnym Śląsku, poświęconego znanym twórcom muzyki klasycznej.

Już 22 grudnia (czwartek) w Świdnickim Ośrodku Kultury odbędzie się koncert, którego program inspirowany jest kompozytorami romantycznymi i późnoromantycznymi (m.in. Antonim Radziwiłłem, Stanisławem Moniuszką czy Richardem Wagnerem). Wystąpi w nim doskonale znana dolnośląskiej publiczności Ewa Vesin (sopran), która w ostatnich sezonach śpiewała m.in. na scenach Opery Rzymskiej (tytułowa Turandot w arcydziele Pucciniego i Madame Lidoine w Dialogach karmelitanek Poulenca), Teatru Wielkiego Opery Narodowej (jako Halka Moniuszki i Tosca Pucciniego) czy praskiego Národniego Divadla (Tosca), a przy fortepianie śpiewaczce towarzyszyć będzie Justyna Skoczek, wrocławska pianistka, korepetytorka, wykładowczyni akademicka, kierowniczka muzyczna Narodowego Teatru Starego w Krakowie.

Ewa Vesin
Justyna Skoczek

W programie koncertu, na który wstęp jest wolny (bezpłatne wejściówki do pobrania na stronie lub w kasach ŚOK-u), znajdą się arie operowe i utwory instrumentalne m.in. Giacomo Pucciniego, Amilcare Ponichellego, Pietra Mascagniego czy Stanisława Moniuszki.

Projekt Śladami wielkich kompozytorów po Dolnym Śląsku dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Partnerem wydarzenia jest Klinika Okulistyczna Optegra.

Śladami wielkich kompozytorów po Dolnym Śląsku

Koncert 22.12.2022 (czwartek), godz. 17.00

Świdnicki Ośrodek Kultury

Świdnica, Rynek 43

Załączniki do pobrania