wtorek, 5 grudniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Skarby, wykłady, śląskie fascynacje

Gdzie ciekawie spędzić weekend (i nie tylko). Miejsc do wyboru jest sporo. Jednym z nich są na pewno sale wrocławskiego Muzeum Narodowego i jego oddziałów w stolicy Dolnego Śląska.

30.11, g. 17:00

Skarb Średzki” – spotkanie autorskie
Publikacja, przygotowana z okazji 30. rocznicy odkrycia Skarbu Średzkiego, zawiera artykuły przedstawiające sensacyjne okoliczności jego odnalezienia, omawiające historyczne tło wydarzeń sprzed trzydziestu lat oraz tych związanych z czasami ukrycia kosztowności blisko siedemset lat temu. W książce zaprezentowano również raport z badań fizyko-chemicznych, którym poddano średniowieczne klejnoty, oraz opisy tych niezwykłych zabytków.

Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

1.12, g. 12:00

Barokowe prospekty organowe we Wrocławiu

Wykład dra Dariusza Galewskiego w ramach cyklu „Mój Śląsk. Fascynacje”

Podczas wykładu prelegent omówi barokowe realizacje prospektów organowych z najważniejszych wrocławskich świątyń. Przedstawione zostaną zachowane oraz nieistniejące już prospekty, które stanowiły niegdyś artystyczną chlubę stolicy Śląska.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

1.12 Dzień wokół wystawy „Skarb Średzki”

g. 13:30

Z Sycylii do Środy Śląskiej.

Gdzie powstały klejnoty Skarbu Średzkiego?

Wykład Jacka Witeckiego
Spotkanie poświęcone okolicznościom powstania bezcennych klejnotów królewskich wchodzących w skład Skarbu Średzkiego. Prelegent na podstawie najnowszych badań tych obiektów przybliży słuchaczom miejsce i czas powstania wspomnianych precjozów.

g. 15:00

Złote orły – rekonstrukcje

Spotkanie z Mariuszem Wierchowskim,

konserwatorem skarbu ze Środy Śląskiej

Wykład poświęcony kosztownościom odnalezionym w Środzie Śląskiej trzydzieści lat temu. Starszy Renowator w Pracowni Metali Muzeum Narodowego we Wrocławiu Mariusz Wierchowski opowie o tym, jak odbywała się konserwacja korony ślubnej – najcenniejszego klejnotu wchodzącego w skład Skarbu Średzkiego. Prelegent przybliży także publiczności wiele nieznanych szerzej faktów związanych z tym arcydziełem sztuki złotniczej.

g. 16:00

Gorączka średzkiego lata.

O kulisach odkrycia średniowiecznych skarbów
Wykład Przemysława Kuleszy

Spotkanie poświęcone kulisom odkrycia średniowiecznych skarbów. Prelegent opowie o okolicznościach związanych ze znaleziskami monet i biżuterii w Środzie Śląskiej – w roku 1985 i trzy lata później – na terenie przy ul. Daszyńskiego 14 i 16a. Na podstawie zachowanych archiwaliów przybliży słuchaczom przebieg wypadków w momencie odkrycia skarbów oraz atmosferę temu towarzyszącą. Przedstawi także działania ówczesnych władz podjęte w celu zabezpieczenia stanowisk, a następnie odzyskania rozproszonych zabytków.

Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

2.12, g. 11:00
Pablo Picasso – ojciec nowoczesności

Wykład Iwony Gołaj w ramach cyklu „Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności”

Pablo Picasso (1881 – 1973) – najwybitniejszy artysta XX stulecia, który jako jeden z pierwszych przełamał iluzjonistyczny i figuratywny styl obowiązujący w malarstwie i rzeźbie od czasów renesansu. Osiemdziesiąt lat aktywności twórczej pokazuje wszechstronność Picassa żyjącego dla sztuki i poprzez sztukę.
Wstęp z biletem za 5 zł
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

Dla dzieci:

1.12, g. 10:30

Korona dla króla i królowej
Dzień wokół wystawy „Skarb Średzki”
Zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6–12 lat Prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć

Podczas spotkania dzieci poznają okoliczności odnalezienia średniowiecznego skarbu w Środzie Śląskiej oraz obejrzą zaprezentowane na wystawie klejnoty i monety wchodzące w jego skład. Następnie samodzielnie wykonają korony dla króla i królowej.
Wstęp z biletem za 3 zł
Zapisy: tel. 71 372 51 48 lub edukacja@mnwr.pl
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu