Październik zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie we wrocławskim Muzeum Narodowym. Przede wszystkim – skarb średzki, który w nowej odsłonie podziwiać będzie można od 1 października do 28 grudnia 2014, ale także niezwykłe szkło i – w Muzeum Etnograficznym – wystawa kowalskiego rzemiosła.
Odzyskane z rąk prywatnych i nigdy wcześniej niepokazywane elementy skarbu średzkiego można będzie zobaczyć podczas tegorocznej jego prezentacji w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Trzy fragmenty zostały odnalezione przez służby śledcze w 2005 r. i do czasu zakończenia procedur sądowych i konserwatorskich nie mogły być prezentowane publicznie.
Podczas obecnej prezentacji skarbu średzkiego po raz pierwszy wystawione zostaną dwa oryginalne fragmenty korony: orzeł z trzema perłami, pierwotnie będący prawdopodobnie zwieńczeniem centralnego segmentu, oraz kwiaton, łączący dwa segmenty. Po konserwacji oba te elementy zostaną włączone do zrekonstruowanej korony. Trzeci, niepokazywany wcześniej zabytek, to pierścień z perłą, opatrzony nierozszyfrowaną jak dotąd inskrypcją, powstały na początku XIII wieku.
Najcenniejszą częścią skarbu średzkiego jest korona, będąca klejnotem kobiecym zamówionym z okazji ślubu. Prawdopodobnie jej ostatnią właścicielką była Blanka de Valois, pierwsza żona Karola IV, zmarła w 1348 roku, a więc niedługo przed domniemanym czasem ukrycia i utraty skarbu. Korona wykonana została w XIV wieku i jest jedyną istniejącą koroną tego rodzaju, a niezwykle wysoka jakoś pracy złotnika nadaje jej wyjątkową wartość. Drugim pod względem wartości klejnotem jest kolista zapona, ozdobiona pośrodku kameą z chalcedonu, z przedstawieniem orła. Zapony tego typu służyły do spinania ceremonialnych płaszczy dworskich oraz szat koronacyjnych i liturgicznych. Na wystawie pokazane zostaną również złote zawieszki z końca XII wieku, złote pierścienie, sygnet z motywem półksiężyca i gwiazdy, taśma zdobnicza przeznaczona do okuwania cennych przedmiotów oraz część odnalezionych złotych monet.
• • •
Bardzo interesująco zapowiada się wystawa szkła Beaty Stankiewicz-Szczerbik (8-31 października), która towarzyszy trzeciej edycji Europejskiego Festiwalu Szkła „Play with Glass”. Złożą się na nią instalacje szklano-multimedialne oraz obiekty wykonane w unikatowej technice „szkieł z form traconych” przygotowane specjalnie dla wrocławskiego Muzeum Narodowego. Artystka – uważana za jedną z najzdolniejszych i najciekawszych osobowości polskiego szkła artystycznego – zaprezentuje kolejną odsłonę swoich poszukiwań nowych wymiarów szkła.
• • •
A na koniec muzealnej wędrówki wybrać się trzeba do Muzeum Etnograficznego (oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu), gdzie na wystawie „W półmroku kuźni” (19 września – 23 listopada) na ciekawych historii dawnego rzemiosła czekają m.in. kuźnia polowa, miechy kowalskie, zdobione kowadła bezrożne, okucia środków transportu oraz wiele innych zabytkowych przyrządów i wyrobów kowalskich. Pokazanych zostanie około 250 zabytków powstałych w okresie od XVIII wieku do pierwszej połowy wieku XX ze zbiorów własnych muzeum, z których większość stanowiła wyposażenie dwóch warsztatów kowalskich – we wsi Witków w powiecie wałbrzyskim oraz we wsi Romanów w dawnym powiecie bobreckim w województwie lwowskim. Zbiór uzupełniają zespoły i pojedyncze narzędzia pochodzące już z kuźni dolnośląskich.
Ruszajmy więc do Muzeum Narodowego we Wrocławiu, aby obejrzeć skarby – różne, ale wszystkie obejrzenia warte.
MN