czwartek, 30 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Sierpniowy cudny spacer

Arboretum w Wojsławicach, filia Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, to miejsce, gdzie w czasie wakacji można czas spędzić ciekawie i znakomicie odpocząć.

Pod koniec XIX wieku śląski ziemianin, wybitny znawca roślin Fritz von Oheimb, został właścicielem parku o powierzchni 5 ha i – jak żywy obraz – wypełnił go według swojej wizji drzewami i roślinami atrakcyjnymi o każdej porze roku. Ta idea, rozwinięta z nieporównanie większym rozmachem, na obszarze 62 ha, przyświeca obecnym gospodarzom Arboretum. Dyrektor prof. Tomasz Nowak i inspektor Arboretum Hanna Grzeszczak-Nowak z gronem współpracowników konsekwentnie tworzą przestrzeń o wielkich walorach – zarówno poznawczych, naukowych, jak i estetycznych. Powstają nowe rabaty i cieszące gości miejsca do biesiadowania, ścieżka dla osób na wózkach, duży plac zabaw dla dzieci, czy ciekawy horoskop botaniczny.

W Galerii na Folwarku i w okolicy wejścia do Arboretum można w ponad 400 okazałych donicach podziwiać wystawę roślin rabatowych i balkonowych – to zarówno znane i popularne odmiany tych roślin, jak i nowości niekiedy zaskakujące, o bajecznie pięknych kolorach i kształtach. Warto zatrzymać się ponad dziesięcioma stawami, bo właśnie w sierpniu nad ich brzegami rozkwitają setki hortensji, których w Arboretum rośnie ponad 300 odmian. W wodzie przeglądają się wspaniałe stare drzewa, a po jej powierzchni pływają kwiaty grzybieni i kotewka wodna, obecnie w Polsce pod ochroną. Jeszcze w sierpniu kwitną liliowce, należące do słynnej na całą Europę Narodowej Kolekcji Liliowców, liczącej ponad 3000 odmian. Na wielu rabatach kwitną floksy, powojniki, dzielżany, rudbekie i ketmie, a na pięknej niebieskiej rabacie szałwie i kocimiętki…

Na całodzienny spacer dobrze jest zabrać wygodne obuwie, można wziąć kosz z wiktuałami i cieszyć się otaczającą nas wspaniałą przyrodą. Przez cały sezon na terenie Arboretum organizowane są ciekawe imprezy – 21 sierpnia można wziąć udział w III Pikniku „Ogrodowe Smaki”, przejść się po kiermaszu roślin jadalnych i zdrowej żywności oraz posłuchać wykładów o zdrowym żywieniu. Będzie też okazja do obejrzenia wystawy fotografii profesora Jerzego Pióreckiego „Kresy Wschodnie”.

Kasy czynne są od 9 do 18, a na terenie Arboretum można przebywać do godziny 20.