czwartek, 18 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Sierpień z uśmiechem

I to bardzo radosnym uśmiechem, bowiem już po raz trzynasty wrocławianie i goście miasta mogą uradośnić wakacyjny miesiąc dzięki Wrocławskiemu Teatrowi Komedia. Sierpień z Komedią to już piękna tradycja…

– Pomysł na granie w sierpniu zrodził się już dobrych kilka lat temu, bo kiedyś sierpień był miesiącem raczej nieteatralnym – mówił nam kilka komediowych sierpni temu Wojciech Dąbrowski, współdyrektor WTK. – Chcieliśmy ten nietypowy dla teatru czas teatralnie zagospodarować i tak narodził się czas dobrej zabawy, w którym przekonujemy się, że dobra komedia i dobry teatr to coś, co nie tylko bawi, ale i daje do myślenia.

Trzynasty – to szczęśliwa trzynastka! – Sierpień z Komedią to propozycja pięciu spektakli. Na który się wybrać? To bardzo trudna decyzja, bo wszystkie pięć to spektakle na szóstkę! W poprzednim numerze GP prezentowaliśmy Raya Cooneya Mayday Bigamistkę, teraz czas na kolejny spektakl – Nic nie gra Henry’ego Lewisa, Henry’ego Shieldsa i Jonathana Sawyersa. Oto zespół amatorski z politechniki pod wodzą Reżysera wystawia sztukę w stylu Agathy Christie: dwór angielski, zamordowany Lord, jego Narzeczona, Brat Narzeczonej, Kamerdyner, Brat Lorda, Ogrodnik Artur i – postać oczywiście najważniejsza – Inspektor. Lord zamordowany, podejrzani – praktycznie wszyscy… Aktorzy amatorzy zaś nie bardzo sobie ze scenicznym napięciem radzą, Lord Nieboszczyk się kręci, nosze rozpadają… To klasyka w szalonym wydaniu.

Paula Pörtnera Szalone nożyczki to także opowieść kryminalna. Z mocnym przymrużeniem oka, bowiem mordercy szukać będzie… publiczność. Oto elegancki zakład fryzjerski o nazwie Szalone Nożyczki, w którym króluje mistrz na mistrze – Antoni Wzięty. Zakład cieszy się ogromnym powodzeniem, zawsze pełen klientów. Jednak nic nie jest doskonałe: Toni swoje jakże modne królestwo wynajmuje od mieszkającej nad salonem wielkiej gwiazdy, pianistki Izabeli Richter. I to ona pada ofiarą morderstwa…

Kolejny spektakl to znakomita opowieść o życiowych komplikacjach – Z twoją córką? Nigdy! Antona Prochazki, czyli opowieść o małżeńskich problemach i o tym, jak uczucia rodzą się i jak własnych dzieci – do uczuć dorastających – pilnować. W sumie Z twoją córką… to szalona i nieco absurdalna komedia pomyłek, a w tle – piosenki złotego głosu Pragi, Karela Gotta.

A zamknie XIII Sierpień z Komedią Damski biznes Marcii Kash i Douga Hughesa. Oto dwie biznesmenki, które postanowiły spełnić marzenie życia z rozmachem, próbują znaleźć swoje miejsce w ekscytującym i lukratywnym świecie mody, projektując superbieliznę. Jednak świat pełen bielizny, apaszek, modnych butów – a przede wszystkim przystojnych i seksownych modeli – staje się zbyt podejrzany dla ich mężów, panów statecznych i podejrzewających żony o zdradę. Panie swoje projekty biznesowe przed mężami – wziętym adwokatem i profesorem – ukrywają, ale rzecz na jaw wychodzi i panowie biorą się za śledztwo w sprawie owych podejrzanych damskich działań. I tu się zaczynają damsko-męsko-bieliźniane komplikacje…

Spektakle, budujące trzynasty już Sierpień z Komedią, warte są wizyty w teatrze bardzo! Bo i zabawność, i wzruszenie, i doskonała teatralna robota.

Anita Tyszkowska

XIII Sierpień z Komedią

2-4 sierpnia, godz. 19 – Ray Cooney Mayday Bigamistka

9-11 sierpnia, godz. 19 – Henry Lewis, Henry Shields, Jonathan Sawyers Nic nie gra

16-18 sierpnia, godz. 19 – Paul Pörtner Szalone nożyczki

23-25 sierpnia, godz. 19 – Antonin Procházka Z twoją córką? Nigdy!

30-31 sierpnia oraz 1 września, godz. 19 – Marcia Kash i Doug Hughes Damski biznes