czwartek, 20 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Sierpień z Komedią

To już tradycja – sierpień po raz kolejny jest miesiącem Wrocławskiego Teatru Komedia. – Oferta kulturalna w sierpniu jest niezbyt bogata – mówi WOJCIECH DĄBROWSKI, współdyrektor WTK – więc chcemy zaspokoić kulturalne potrzeby wrocławian i gości miasta, których w sierpniu jest bardzo wielu!

Piątego sierpnia ruszy więc XI Sierpień z Komedią. To coroczne teatralne święto tradycyjnie zaprezentuje nam superhity Wrocławskiego Teatru Komedia.

– Pomysł na granie w sierpniu zrodził się już dobrych kilka lat temu, bo kiedyś sierpień był miesiącem raczej nieteatralnym – uśmiecha się Wojciech Dąbrowski. – Chcieliśmy ten nietypowy dla teatru czas teatralnie zagospodarować.

I tak narodził się czas dobrej zabawy… Żyjemy w czasie trudnym – najpierw pandemia, teraz wojna w Ukrainie. Warto podarować sobie czas uśmiechu, naprawdę warto.

XI Sierpień z Komedią rozpocznie (5, 7 sierpnia) spektakl Antonina Procházki Z twoją córką? Nigdy! – historia perypetii dwóch par małżeńskich (Szimandlowie i Koukolikowie), z których jedna, znużona nieco i znudzona małżeńskim życiem, postanawia ponownie wyjechać po latach w podróż poślubną, a druga, przykładne na oko stadło, ma w tym czasie zaopiekować się ich córką. I rzeczywiście, w pewnym momencie do domu Koukolików, gdzie została owa córka, wpada kontrola Szimandlów… Co z tego wyniknie? Wyniknie wiele, zabawnie i niegłupio, do tego z piosenkami Karela Gotta w tle.

Drugim spotkaniem sierpniowym z Komedią (12, 14 sierpnia) będą Paula Pörtnera Szalone nożyczki.Rzecz dzieje się w salonie fryzjerskim, królestwie mistrza nożyczek i grzebienia Antoniego Wziętego, który lokal wynajmuje od pianistki, Izabeli Richter. Wszystko gra do chwili, gdy mistrzyni fortepianu pada ofiarą morderstwa, a podejrzenie pada na Tonia, personel zakładu i przebywających w nim klientów. Wśród nich są dwaj policjanci, którzy natychmiast podejmują śledztwo. Kto jest mordercą? O tym zdecyduje… publiczność! Zabawa jest naprawdę przednia!

Spektakl trzeci (19, 21 sierpnia) to Rubinowe gody Krzysztofa Kędziory – opowieść o małżeństwie, o polityce, o zmieniającym się świecie… Grażyna i Marian obchodzą czterdziestą rocznicę ślubui córka w prezencie funduje im weekend w luksusowym hotelu. Rubinowy wyjazd pozwala kochającej się parze na omówienie niedopowiedzeń małżeńskich. Ale Rubinowe gody to także kpiąca opowieść o polityce i politykach, którzy jacy są, każdy widzi…

Zamknie XI Sierpień z Komedią (26, 28 sierpnia) Raya Cooneya Mayday Bigamistka, trzecia tegoż autora opowieść o raczej nietypowym podejściu do małżeństwa. W pierwszych dwóch Maydayach bohaterem jest mężczyzna – taksówkarz, w Maydayu trzecim mamy bohaterkę, taksówkarkę. Johna Smitha i Jackie Smith łączy rzecz bardzo szczególna – bigamia. John miał dwie żony, Jackie ma dwóch mężów. Zawód doskonale im w manewrowaniu między dwoma domami w sąsiadujących dzielnicach Londynu służy, a dwoje małżonków zapewnia wielką życiową rozmaitość. Absurd goni absurd, splątanie plącze splątanie… Mayday Bigamistka to jednak nie tylko świetna zabawa, to także prawdziwie poważne pytanie o to, co komu wolno, to krok w nową feministyczną rzeczywistość.

Teatralne zagospodarowanie sierpnia Sierpniem z Komedią to znakomity pomysł. Już teraz można za szanse sierpniowego uśmiechu dziękować i teatrowi, i władzom Wrocławia, bowiem to prezydent miasta Jacek Sutryk i przewodniczący Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Jerzy Pietraszek wsparli po raz kolejny Sierpień z Komedią.

Ata