niedziela, 16 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Siechnice: Orlik – szansa wykorzystana

10 października 2013 roku w Siechnicach przy Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika uroczyście otworzono „orlika”, chyba już ostatniego na Dolnym Śląsku, którego budowa zakończyła się wiosną tego roku. Wśród zaproszonych gości byli m.in. marszałek województwa dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec, starosta wrocławski Andrzej Szawan, radni i przedstawiciele siechnickiego samorządu oraz najmłodsi piłkarze, dla których nowe boisko to prawdziwa frajda, miejsce rywalizacji, zabawy i aktywnego wypoczynku.

Trzeba podkreślić, że nowy „orlik”, drugi w gminie Siechnice (pierwszy powstał w ubiegłej kadencji samorządowej w Radwanicach), został zbudowany z pomocą środków zewnętrznych, ale przede wszystkim dzięki środkom budżetowym gminy Siechnice, przy zaangażowaniu miejscowych samorządowców, radnych i urzędników. Burmistrz Siechnic Milan Ušák, witając zaproszonych gości, podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania „orlika”, w tym szczególnie dyrektorowi Marcinowi Przychodnemu z UMWD, Joannie Germann z UMWD, wicewojewodzie Ewie Mańkowskiej, przewodniczącemu rady mieszkańców Grzegorzowi Romanowi, staroście Andrzejowi Szawanowi oraz swym współpracownikom, z zastępcą burmistrza Lesławem Kubikiem na czele. Przypomniał też sukcesy i najważniejsze inwestycje, które ostatnio były zrealizowane przez miejscowy samorząd. – W marcu ubiegłego roku otworzyliśmy halę sportową w Żernikach Wrocławskich i jest to już trzeci tego rodzaju obiekt w naszej gminie – wyliczał burmistrz. – W trakcie realizacji są boiska przy Szkole Podstawowej w Kotowicach i w Mokrym Dworze. Poza tym planowana jest budowa sali gimnastycznej w Radwanicach i ubiegamy się teraz o środki zewnętrzne na budowę tego obiektu. Natomiast w przyszłym roku zamierzamy ukończyć przerwaną budowę stadionu lekkoatletycznego, finansowaną z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa dolnośląskiego.

Marszałek Rafał Jurkowlaniec wręczył na dobry początek burmistrzowi Milanowi Ušákowi siatkę pełną futbolówek. – Jestem przygotowany na otwarcie tego „orlika”, bowiem włożyłem adidasy i nie założyłem krawata – zażartował marszałek. – Pan burmistrz dziękował wielu instytucjom, a ja się teraz odwdzięczę i podziękuję panu burmistrzowi, ponieważ to dzięki pańskiemu uporowi i konsekwencji te inwestycje stały się możliwe. Kiedy patrzymy na Dolny Śląsk z perspektywy naszego urzędu, to widzimy to nowe miasto i fantastyczną gminę Siechnice. Naprawdę macie się czym pochwalić. Wykorzystujecie państwo doskonale swą szansę, jaką jest położenie w pobliżu dużego miasta i bycie ważną częścią aglomeracji wrocławskiej i powiatu wrocławskiego. Gratuluję tej inwestycji i mam nadzieję, że inne przedsięwzięcia uda nam się wspólnie sfinalizować. Warto podnosić standard życia, a tego typu obiekty, które za mojego dzieciństwa były czymś, o czym nawet nie śmieliśmy marzyć, są teraz absolutną oczywistością i należą się naszym dzieciom, uczniom dolnośląskich szkół. Specjalnie dziękuję pracownikom urzędów – marszałkowskiego i miejskiego w Siechnicach, których często anonimowa praca jest niezbędna dla sukcesu, dobrego i skutecznego realizowania takich projektów i mam nadzieję, że na taką dobrą współpracę będziemy mogli liczyć w przyszłości.

– Sam jestem piłkarzem i cieszy się moje serce, że takie obiekty powstają, a wam, młodzi przyszli piłkarze, życzę sukcesów i abym mógł was w przyszłości oglądać w reprezentacji kraju – mówił starosta Andrzej Szawan. – A panu, panie burmistrzu, życzę, aby takich obiektów było jak najwięcej w pana gminie. Chcę zaznaczyć, że też mam piłki dla szkoły.

Później uroczyście przecięto wstęgę, burmistrz Milan Ušák i goście symbolicznie kopnęli piłki, pokrojono wspaniały tort z czekoladowymi bramkami, a uczniowie zagrali mecz, w którym wszyscy byli wygrani – gmina, samorządowcy, a najbardziej oni, którzy na nowym „orliku” nauczą się grać wspólnie w drużynie i fair play, i na pewno zmężnieją.

S.G.