niedziela, 14 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Siechniccy medaliści

W dniach 9-10 maja 2014 odbyły się w Volos, w Grecji, XXVIII Mistrzostwa Europy Kyokushin z udziałem 368 zawodników z 21 krajów. Zawodnicy Siechnickiego Klubu Karate Kyokushin wrócili z nich z dwoma medalami. O sukcesie mogą mówić: zdobywca brązowego medalu kumite (80 kg) Marcin Kułakowski i zdobywca srebrnego medalu kumite (80 kg) Janusz Łagodziński. Oprócz Marcina i Janusza startował jeszcze Michał Nikiel, który zdołał wejść do pierwszej ósemki w swojej kategorii wagowej – 75 kg.

Oficjalnego otwarcia zawodów dokonali minister zdrowia Grecji Adonis Georgiades oraz prezydent EKF Shihan Antonio Pinero. W pierwszym dniu mistrzostw odbyły się zawody juniorów, kadetów oraz dzieci w kumite i kata w trzydziestu konkurencjach. W drugim dniu rozegrano zawody seniorów w kumite i kata w czternastu konkurencjach. Polska zdobyła 41 medali, zajmując w klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce.

Przygotowania do mistrzostw rozpoczęto cztery miesiące temu, chociaż nie było wiadomo, czy uda się znaleźć środki na sfinansowanie wyjazdu. Dzięki udanemu startowi zawodników na mistrzostwach Dolnego Śląska znalazł się sponsor, który sfinansował część kosztów, resztę pokrył klub.

Ciężka praca zawodników przyniosła efekty i pokazała, że metody szkoleniowe w Polsce są najlepsze, chociaż jest to mały klub. Większość swoich walk zawodnicy zakończyli przed czasem. Przegrali tylko walki finałowe, i to przez wskazanie. Historia klubu pokazuje, że zawodnicy zdobywają medale na większości zawodów sportowych, na które jadą. Klubowi brakuje, niestety, środków na wyjazdy na mistrzostwa świata czy Puchar Świata, które organizowane są tylko w Japonii, i na inne zawody rangi światowej organizowane na całym świecie, jak choćby mistrzostwa Ameryk. Potencjał zawodników pozwalałby na zdobywanie medali na takich właśnie imprezach, ale potrzebna jest większa pomoc ze strony lokalnych władz. Dotacja z gminy jest bardzo skromna i pozwala sfinansować niewielki procent potrzeb.