piątek, 1 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska

Idea Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego powstała w szwedzkim regionie Skania i na duńskiej wyspie Bornholm w 1995 roku. Sieć działa w formie zrzeszenia producentów, przetwórców, sklepikarzy, a także restauratorów z poszczególnych regionów Europy, którzy promują regionalną żywność i jej produkcję oraz są dobrymi ambasadorami Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego w całej Europie.

Wszystkie regiony członkowskie posiadają wspólne, charakterystyczne logo – białą czapkę kucharską z nożem i widelcem na niebieskim tle. Aktualnie w Europejskiej Sieci funkcjonują 32 regiony z dwunastu krajów Europy (m.in. Szwecji, Danii, Norwegii, Niemiec, Chorwacji, Ukrainy, Litwy, Łotwy). Dolny Śląsk aktywnie uczestniczy w Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego od 10 czerwca 2011 roku. Podmioty zrzeszone w Sieci gwarantują, że produkty oraz potrawy, oznaczone logo „Dziedzictwo Kulinarne – Dolny Śląsk”, mają najwyższą jakość i zostały przygotowane według tradycyjnych receptur z surowców pozyskanych na terenie województwa dolnośląskiego.

Dolny Śląsk jest bogaty pod względem tradycji kulinarnych oraz możliwości pozyskania surowców rolnych do wytwarzania żywności wysokiej jakości, zatem kandydatów do Sieci jest bardzo wielu. W pierwszym roku funkcjonowania Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska przyznano 21 certyfikatów pozwalających dolnośląskim podmiotom posługiwać się logo białej czapki na niebieskim tle. W roku 2013 dolnośląska Sieć powiększyła się o 16 kolejnych przedsiębiorstw wytwarzających, przetwarzających i promujących dolnośląskie produkty żywnościowe. W kwietniu 2014 roku do zrzeszenia przystąpiło dziesięciu nowych uczestników, tym samym w strukturach Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska funkcjonuje aktualnie 47 podmiotów.

Dolnośląscy przedsiębiorcy traktują Sieć Dziedzictwa Kulinarnego jako dobry sposób na promocję lokalnych i regionalnych produktów żywnościowych oraz zwrócenie uwagi konsumentów na żywność wysokiej jakości. Produkty, dzięki oznaczeniu logo Sieci, stają się bardziej rozpoznawalne dla konsumentów i turystów poszukujących miejsc z regionalną ofertą kulinarną.

Wiele dolnośląskich produktów oznaczonych logo Sieci powstaje z wykorzystaniem ekologicznych metod produkcji, tak jak na przykład biała niepalona kasza gryczana oraz zielona soczewica, wytwarzane przez Grupę Producentów Ekologicznych „Dolina Gryki” z Międzylesia (www.ekogospodarstwo.eu). Grupę tworzy pięć rodzinnych gospodarstw z wieloletnimi tradycjami upraw ekologicznych. Za cel stawiają sobie wytwarzanie wysokiej jakości żywności ekologicznej. Stosując naturalne metody produkcji, uprawiają gleby w wyjątkowo czystym ekologicznie regionie Polski – Kotlinie Kłodzkiej, w otulinie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego oraz na obszarze Natura 2000. Naturalne metody produkcji gwarantują pozyskanie wolnych od zanieczyszczeń chemicznych produktów wysokiej jakości, tj. gryki, która jest przetwarzana we własnym certyfikowanym młynie na ekologiczną kaszę gryczaną białą, pszenicy orkisz, płaskurki, soczewicy, a także dyni oleistej bezłuskowej.

Ze wszystkimi uczestnikami Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska można się zapoznać na stronie internetowej www.culinary-heritage.com. Zachęcamy mieszkańców Dolnego Śląska oraz turystów do pogłębiania wiedzy o produktach regionalnych i tradycyjnych z Dolnego Śląska, a wszystkich smakoszy kuchni regionalnej zapraszamy do poszukiwania tradycyjnej żywności z naszego regionu, oznaczonej logo Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska, czyli białą czapką kucharską na niebieskim tle.