czwartek, 20 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Sezon 2019/2020 w Narodowym Forum Muzyki

Nowy sezon artystyczny w Narodowym Forum Muzyki to moc atrakcji dla każdego melomana. W ofercie znajdują się koncerty, które zadowolą nawet najbardziej wymagających oraz wybrednych odbiorców.

Na brak silnych wrażeń na pewno nie będą mogli narzekać wielbiciele pianistyki. Podczas pierwszego w tym sezonie koncertu NFM Filharmonii Wrocławskiej wystąpi Barry Douglas, zwycięzca Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w 1986 roku, założyciel oraz dyrektor artystyczny Camerata Ireland, a także dyrektor artystyczny Clandeboye Festival. Pianista zaprezentuje swoją interpretację Koncertu a-moll Roberta Schumanna. Do stolicy Dolnego Śląska powróci rosyjska artystka Elizabeth Leonskaja, a w jej wykonaniu usłyszymy IV Koncert G-dur Ludwiga van Beethovena. III Koncert Béli Bartóka zaprezentuje z kolei Piotr Anderszewski, natomiast znany z niebanalnych i kontrowersyjnych pomysłów Marcin Masecki zagra Koncert F-dur George’a Gershwina.

Również melomani ceniący muzykę skrzypcową nie będą zawiedzeni. Już 8 listopada z I Koncertem Karola Szymanowskiego wystąpi Janusz Wawrowski, który gra na instrumencie Stradivariusa zakupionym dla uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości. Do Wrocławia wróci laureatka ostatniej edycji Konkursu im. Henryka Wieniawskiego, Bomsori Kim, która wykona Koncert D-dur Johannesa Brahmsa. Bartłomiej Nizioł zaprezentuje swoją interpretację Koncertu A-dur Mieczysława Karłowicza, a Koncert Andrzeja Panufnika zagra Daniel Stabrawa, artysta na co dzień pełniący funkcję koncertmistrza orkiestry Berliner Philharmoniker.

Także repertuar przeznaczony na wiolonczelę prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie. Symfonię koncertującą Siergieja Prokofiewa, jeden z najtrudniejszych utworów przeznaczonych na ten instrument, zinterpretuje węgierski artysta István Várdai. Z kolei Koncert a-moll Schumanna wykona Johannes Moser.

Nie sposób nie wspomnieć także o inauguracji organów w Sali Głównej NFM, która odbędzie się w dniach 18-19 kwietnia. Pierwszy koncert symfoniczny z wykorzystaniem nowego instrumentu zaplanowany jest na 22 maja przyszłego roku. W programie znajdzie się m.in. Grand Concerto na organy i orkiestrę Stephena Paulusa oraz Symfonia
alpejska
Richarda Straussa. Na organach zagra Paul Jacobs, który dwa dni później wystąpi z recitalem solowym. Jest to jedyny organista, który zdobył nagrodę Grammy.

10 października wystąpi w NFM Olga Pasiecznik, która balladami zainauguruje cykl koncertów kameralnych. W kwietniu do NFM zawita tenor Piotr Beczała, należący do największych gwiazd współczesnej polskiej wokalistyki, owacyjnie przyjmowany na scenach Metropolitan Opera, Covent Garden i mediolańskiej La Scali. Poważnymi osiągnięciami i ogromnym dorobkiem artystycznym może pochwalić się także szwedzka sopranistka Anne Sophie von Otter, czterokrotna laureatka nagrody Grammy. We Wrocławiu artystka wykona wraz z NFM Orkiestrą Leopoldinum Siedem grzechów głównych Kurta Weilla. Max Emanuel Cencic jest jednym z najbardziej cenionych współczesnych kontratenorów. Wespół z Wrocławską Orkiestrą Barokową pod dyrekcją Jarosława Thiela śpiewak wykona efektowne fragmenty z oper Porpory. Mezzosopranistka Małgorzata Walewska zaprezentuje zaś orkiestrowe wersje pieśni Mieczysława Karłowicza przygotowane przez Piotra Mossa.

Jednym z najważniejszych wydarzeń nadchodzącego sezonu artystycznego będzie z pewnością wykonanie monumentalnej VII Symfonii „Siedem bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. To potężne dzieło wymaga udziału pięciu solistów, trzech chórów oraz ogromnej orkiestry, w której znalazł się także wynaleziony przez kompozytora instrument – tubafon. Na estradę Narodowego Forum Muzyki powrócą w tym sezonie uwielbiani przez wrocławską publiczność dyrygenci: Lawrence Foster, Nicolae Moldoveanu i George Tchitchinadze – znakomici artyści, którzy zasłynęli barwnością i żywiołowością swoich interpretacji. Martyn Brabbins to angielski dyrygent szczególnie ceniony za sięganie po dzieła mniej znane i zapomniane. Podczas wrocławskiego koncertu tego artysty zabrzmi koncert fortepianowy Gneixendorfer Musik – eine Winterreise Bretta Deana. Będzie to polskie prawykonanie tego dzieła, zamówionego u australijskiego kompozytora przez Narodowe Forum Muzyki.

31 stycznia 2020 roku Gabriel Chmura zakończy Rok Moniuszkowski prezentacją Parii. W wykonaniu ostatniej ukończonej opery Stanisława Moniuszki wezmą udział soliści oraz Orkiestra i Chór Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Nie sposób nie wspomnieć także o koncertach prowadzonych przez dyrektora artystycznego NFM Filharmonii Wrocławskiej, Giancarla Guerrero. Dyrygent zaprezentuje wielkie kompozycje oratoryjne: Missa solemnis Beethovena oraz oratorium Eliasz Feliksa Mendelssohna Bartholdy’ego, jak również arcydzieła muzyki symfonicznej: Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego, IV Symfonię Gustava Mahlera, IX Symfonię „Z Nowego Świata” Antonína Dvořáka, I Symfonię Antona Brucknera czy suitę z baletu Ognisty ptak Igora Strawińskiego. W programach innych dyrygentów nie zabraknie także znanych i popularnych dzieł wielu kompozytorów. Usłyszymy m.in. VI Symfonię„Patetyczną” Piotra Czajkowskiego, Symfonię fantastyczną Hectora Berlioza, II Symfonię Siergieja Rachmaninowa czy I Symfonię Jeana Sibeliusa, poematy symfoniczne Stanisław i Anna Oświecimowie oraz Epizod na Maskaradzie Mieczysława Karłowicza, Eine kleine Nachtmusik Wolfganga Amadeusa Mozarta i Orawę Wojciecha Kilara.

Zabrzmią też cztery symfonie Beethovena. Druga zostanie wykonana przez Wrocławską Orkiestrę Barokową pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka. Piątą zagra NDR Radiophilharmonie pod batutą Andrew Manze’a, a w Siódmej orkiestrę NFM Filharmonii Wrocławskiej poprowadzi Zhang Guoyong. Wykonanie IX Symfonii uświetni jubileusz 40-lecia NFM Orkiestry Leopoldinum – utwór ten zabrzmi pod batutą jej dyrektora artystycznego Josepha Swensena. Wśród licznych propozycji zespołu na ten sezon znajdą się również dzieła Dymitra Szostakowicza, Maurice’a Ravela, Johanna Sebastiana Bacha, Mikołaja Góreckiego, Piotra Czajkowskiego, Aarona Coplanda czy Leoša Janáčka.

Atrakcyjnie przedstawiają się programy koncertów Wrocławskiej Orkiestry Barokowej i Wrocław Baroque Ensemble. Usłyszymy na nich m.in. motety Johanna Sebastiana Bacha, Te Deum Jana Dismasa Zelenki, arie i inne fragmenty oper Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Nicoli Porpory, symfonie Josepha Haydna, a także dzieła Ludwiga van Beethovena. Wyjątkowy będzie z pewnością koncert, podczas którego Andrzej Kosendiak zadyryguje jednym z arcydzieł sztuki renesansu, Canticum canticorum Giovanniego Palestriny.

Z zainteresowaniem publiczności spotkają się też niewątpliwie wydarzenia organizowane w NFM cyklicznie. 27 grudnia artyści Chóru NFM wraz z zespołem West Side Sinfonietta wykonają najpiękniejsze polskie kolędy. W ramach koncertów sylwestrowych (30 i 31 grudnia) usłyszymy koncertową wersję opery Acis i Galatea Georga Friedricha Händla (w opracowaniu Mendelssohna) w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Barokowej pod dyrekcją Jarosława Thiela. Podczas Gali noworocznej 2020 Bassem Akiki poprowadzi NFM Orkiestrę Leopoldinum, a w koncercie wezmą też udział znakomici śpiewacy – Joanna Woś i Szymon Komasa. W programie znajdą się fragmenty znanych i lubianych oper. 16 lutego wykonany zostanie program Walentynkowa podróż nad Morze Śródziemne, w którą zabierze słuchaczy West Side Sinfonietta wraz z dwojgiem solistów śpiewaków, Natalii i Krystiana Krzeszowiaków. W Wielkim Tygodniu zabrzmi tradycyjnie Pasja wg św. Jana Johanna Sebastiana Bacha, którą zaprezentują połączone siły Wrocławskiej Orkiestry Barokowej i Ensemble Polyharmonique pod wodzą Jarosława Thiela.

Zróżnicowany i bogaty program, znakomici artyści oraz świetna akustyka sal koncertowych – wszystkie te elementy sprawiają, że wizyta w NFM jest absolutnym obowiązkiem dla każdego, kto ceni sobie piękną muzykę wykonaną na najwyższym poziomie. Serdecznie zapraszamy!

Oskar Łapeta