poniedziałek, 7 październikaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Serca dla Afryki

Od początku istnienia naszego miesięcznika przybliżamy Czytelnikom piękny Madagaskar. Zetknęliśmy się z tą niezwykłą krainą przed laty. Byliśmy zauroczeni, a jednocześnie po raz pierwszy w życiu spotkaliśmy się z tak wielkim ubóstwem i bezradnością.

Nasze spotkanie z Czerwoną Wyspą zaowocowało nie tylko fascynacją tym miejscem, ale na miarę naszych możliwości postanowiliśmy pomagać tym, którzy pomagają. I namawiać do pomocy innych.

Na Madagaskar trafiliśmy dzięki znajomości (jeszcze z czasów szkolnych) z księdzem Markiem Maszkowskim, misjonarzem ze Zgromadzenia Wincentego a Paulo. Dzisiaj Marka już nie ma. W 2016 roku zmarł, pełniąc swoją posługę i na zawsze został już wśród Malgaszy, w swojej drugiej ojczyźnie. Ale to właśnie on pokazał nam tamten świat. Przemierzyliśmy z nim setki kilometrów. Odwiedziliśmy wiele osad. Spotkaliśmy dziesiątki Malgaszy. Ludzi bardzo biednych, ale jednocześnie potrafiących się cieszyć i chcących zmienić swój bardzo trudny los. Przyglądaliśmy się, jak pomagają im w tym nasi misjonarze. To było naprawdę wielkie doświadczenie, które trudno nawet opisać…

Pomoc dla Malgaszy dzisiaj ma szczególną wagę, bo ta przepiękna i potężna wyspa u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki przeżywa jeden z największych kryzysów ostatnich lat. Do codziennych trudności żywieniowych dołączył covid oraz potężna susza. Dane WaterAid wskazują, że 12 milionów ludzi na Madagaskarze (czyli 58 proc. mieszkańców wyspy) nie ma dostępu do czystej wody. W lutym tego roku wyspa ucierpiała po przejściu cyklonów Ana i Batsirai. Cyklon Batsirai uderzył w wyspę 5-6 lutego. Dwa tygodnie wcześniej kraj nawiedził cyklon Ana. Żywioł doprowadził do powodzi, niszczył budynki, infrastrukturę, linie energetyczne. Wiatr wiał z prędkością dochodzącą do 235 kilometrów na godzinę. Zniszczył domy, w których mieszkało ponad 90 tys. ludzi.

Pomagają misjonarze, ale w tym roku do pomocy włączyły się też specgrupy ratownicze. Od lutego lekarze i ratownicy z Polski pomagają w części wyspy, która ucierpiała najbardziej po przejściu żywiołu. Jest to pierwsza misja medyczna PCPM pod auspicjami Unii Europejskiej. Zaangażowany w nią jest w całości pierwszy i jedyny jak dotąd w Polsce, certyfikowany przez WHO – Emergency Medical Team.

Madagaskar zamieszkuje prawie 30 milionów osób. Kraj na wyspie jest jednym z najbiedniejszych państw świata. Wiemy, że dzisiaj potrzebujących jest wielu w wielu miejscach. Tuż za naszą granicą rosyjskie wojska mordują Ukraińców. Do naszego kraju przyjeżdżają miliony uchodźców. Wspaniale im pomagamy. Nie zapominajmy jednak i o tych, którzy są gdzieś dalej. Wiemy, że nie jesteśmy w stanie pomóc wszystkim i wszędzie. A jednak próbujmy nasze serca otworzyć na jak największą grupę potrzebujących.

Tomasz Miarecki

Darowiznę finansową na rzecz misji można przekazać na konto bankowe:

Bank Pekao S.A.

Nr rachunku: 31 1240 4533 1111 0000 5433 2487

Sekretariat Misyjny Zgromadzenia Księży Misjonarzy

ul. Stradomska 4, 31-058 Kraków