piątek, 14 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Ścinawa: Rynek, który będzie wizytówką

Niebawem, gdy zostanie zakończona rewitalizacja Rynku miasteczka, Ścinawa bardzo zyska na wizerunku. Prace trwają i choć dzisiaj centrum stolicy gminy jest placem budowy, to coraz bliżej do końca tej ważnej inwestycji. Wcześniej został zmodernizowany ratusz, a teraz przyszedł czas na resztę prac infrastrukturalnych. W Ścinawie niebawem będzie piękniej, estetyczniej i lepiej – tak jak w mądrych książkach jest napisane.

Krystian Kosztyła
Krystian Kosztyła

– Prace polegające na budowie kanalizacji oraz modernizacji fragmentów sieci wodociągowych oraz przebudowie i rewitalizacji kamienic w Rynku trwają dłużej niż zakładaliśmy – ocenia burmistrz Krystian Kosztyła. – Przy tego rodzaju przedsięwzięciach, gdzie pod ziemią bywają np. znajdowane obiekty niezinwentaryzowane, czasami się coś odkopie i odkryje, i te przeszkody trzeba pokonywać. Nie jest to łatwe zadanie, ale roboty postępują, a kanalizacja, wodociąg oraz gazociąg są już wykonane. Teraz przyszedł czas na nawierzchnię Rynku, co widać od strony zachodniej centrum miasta, gdzie kiedyś stał czołg, a teraz mamy już podbudowę i elementy fontanny, która będzie atrakcją centrum. Kładzione są nawierzchnie, już widać, jak będą przebiegały ulice w centrum i w jaki wzór układana jest kostka brukowa.

Częścią rewitalizacji Rynku w Ścinawie jest też iluminacja ratusza, która będzie zmieniać barwę w zależności od okoliczności – np. podczas świąt państwowych ratusz będzie podświetlany w kolorach biało-czerwonych, a np. w dniach autyzmu – na niebiesko. Będzie oczywiście podświetlona wieża ratuszowa, zegar i fontanna, której przecież wcześniej nie było. Woda w fontannie będzie uzdatniana, co ma kapitalne znaczenie w upalne dni.

– Na przedsięwzięcie związane z rewitalizacją centrum naszego miasta otrzymaliśmy duże dofinansowanie wynoszące 11,4 mln zł, a pieniądze te pochodzą głównie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego – wyjaśnia burmistrz Kosztyła. – Pragnę też podkreślić, że na naszym Rynku zostanie zainstalowany zupełnie nowy system oświetlenia ulicznego, nowoczesne latarnie i energooszczędne ledowe lampy. Będzie też bardzo dużo zieleni, a w centrum miasta pojawi się około 50 nowych drzew, także nowe krzewy i trawy. Rynek po rewitalizacji ma zostać oddany do użytku w listopadzie tego roku, co na pewno zmieni i polepszy wizerunek miasta.

Poza tym, we wsiach na terenie gminy Ścinawa prowadzone są prace związane z budową kanalizacji.

– Zakontraktowanych mamy teraz dziesięć miejscowości, a w niektórych – np. w Dłużycach i Zaborowie – odtwarzane są już nawierzchnie dróg po wybudowaniu kanalizacji – wylicza burmistrz Krystian Kosztyła. – Jesteśmy dumni z tego, że zmieniamy gminę na piękniejszą, estetyczniejszą, bezpieczniejszą i bardziej przyjazną mieszkańcom, a także atrakcyjniejszą dla gości i przyjezdnych. Cytując klasyka – „o gustach się nie dyskutuje”, lecz generalnie, po rewitalizacji ścinawskiego Rynku będzie on na pewno estetyczniejszy, odnowiony i ładniejszy niż był do tej pory.

S.G.