Gdy zobaczyliśmy podczas powodzi burmistrza KRYSTIANA KOSZTYŁĘ przemawiającego w jednym z telewizyjnych ogólnopolskich programów, to naprawdę się zaniepokoiliśmy w naszej redakcji, że stało się coś nadzwyczajnego. Dlaczego? Ano dlatego, że w Ścinawie samorząd od szeregu już lat robi swoją dobrą robotę, bez specjalnego jej nagłaśniania, bez fajerwerków i – używając młodzieżowego slangu – bez napinki. Tutaj po prostu się pracuje, a nie gwiazdorzy. Ale – jak się szybko wyjaśniło – to była sytuacja nadzwyczajna, czyli powódź, która zagrażała Ścinawie i stąd burmistrzowski telewizyjny występ.
Ten rok był dla samorządu Ścinawy niezwykle intensywny, także pod względem inwestycyjnym
.
Basen, żłobek i remiza oraz inne inwestycje
– A do tego mieliśmy przecież wybory samorządowe, które były istotne dla wszystkich polskich samorządów – mówi burmistrz Krystian Kosztyła. – Cieszy mnie bardzo, że to, co zaplanowaliśmy w tegorocznym budżecie, jest z powodzeniem realizowane. Do ważnych i już zakontraktowanych przez nas zadań należy przebudowa basenu „Wodnik”, wcześniej wybraliśmy w przetargu wykonawcę modernizacji tej otwartej pływalni w Ścinawie. Teraz firma, z którą podpisaliśmy umowę musi uzgodnić wszystko z odpowiednimi instytucjami i uzyskać pozwolenie na budowę, a następnie rozpocznie roboty. Liczymy, że latem przyszłego roku będzie już można korzystać ze zmodernizowanego obiektu. Ponadto podpisaliśmy umowę na inny ważny ze względów społecznych projekt – budowę żłobka, na którą wcześniej mieliśmy opracowaną dokumentację ogólną, czyli program funkcjonalno-użytkowy, będący elementem przetargowej specyfikacji. Wybraliśmy wykonawcę, z którym niedawno podpisywałem kontrakt, a inwestycja opiewa na 4,7 mln zł. Powstanie fajny obiekt wraz z zagospodarowaniem terenu i drogą dojazdową – w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 3 w Ścinawie, od strony wejścia do sali gimnastycznej – który docelowo przyjmie 36 dzieci w wieku do lat trzech. A wykonawca ma 24 miesiące od podpisania umowy na zrealizowanie tego przedsięwzięcia, czyli uzyskanie pozwolenia na budowę i oddanie do użytku ścinawskiego żłobka. Ponadto kończymy przebudowę remizy OSP w Ścinawie – obiekt zgłoszono do odbioru i prawdopodobnie w listopadzie będziemy go uroczyście oddawać do użytku. Poza tym od dłuższego czasu zabiegaliśmy o przebudowę w mieście – oraz pomiędzy Lasowicami i w samych Lasowicach – trzykilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej 292. Dokumentacja powstawała od roku 2019, ale we wrześniu podpisano wreszcie umowę na roboty budowlane, kontrakt opiewa na około 27 mln zł, a wykonawca ma 24 miesiące na zrealizowanie tego zadania. To w Ścinawie odcinki ulic Lubińskiej i Chobieńskiej, gdzie oprócz nawierzchni jezdni zmodernizowane będą także chodniki, ponadto od zjazdu na oczyszczalnię – na ulicy Chobieńskiej aż do Lasowic do potoku Dębniak – powstanie nowa ścieżka pieszo-rowerowa. Rozpoczyna się budowa świetlicy wiejskiej w Dębcu, firma rozpoczęła już prace i deklaruje, że do końca tego roku powstanie surowy stan zamknięty. Wykonawca uzyskał już pozwolenie na budowę, a latem 2025 zadanie to ma być zakończone. Wszystko wskazuje na to, że przyszłoroczne dożynki w tej wsi będą obchodzone w nowym obiekcie. Ponadto firma budująca skatepark w naszym mieście opracowała szczegółową dokumentację projektową tej inwestycji i niedługo rozpoczyna realizację przedsięwzięcia, czyli wejdzie z robotami budowlanymi. Nadto przed ścinawskim basenem, w pobliżu targowiska, powstanie parking na około sto miejsc postojowych, a w części błoni, które były objęte rewitalizacją zieleni, zakontraktowaliśmy – zgodnie z wcześniejszymi projektami i zapowiedziami – budowę placu zabaw, o co wnioskowali między innymi nauczyciele z pobliskiej szkoły.
Drogi, kanalizacja i zewnętrzne fundusze
Przyszłoroczny budżet Ścinawy zdeterminują kontynuacje zakontraktowanych wcześniej przedsięwzięć infrastrukturalnych.
– To także inwestycje dotyczące dróg gminnych – dodaje burmistrz Krystian Kosztyła. – Zatem podpisujemy umowę z firmą, która zajmie się przebudową ul. Szkolnej i Placu Kościelnego w Ścinawie. W tym obszarze przebudujemy tam także kanalizację i przeprowadzimy prace podziemne, by móc położyć nowe nawierzchnie. Poza tym realizujemy kolejne drogi na osiedlu klasztornym – konkretnie budujemy ul. Dominikańską i Salezjańską. Tam powstają w zasadzie nowe nawierzchnie dróg wraz z odwodnieniem, chodnikami i wjazdami na posesje. Chcę też podkreślić, że liczymy również na wsparcie finansowe budowy kanalizacji – złożyliśmy wniosek o dofinansowanie tej inwestycji do urzędu marszałkowskiego i teraz czekamy na rozstrzygnięcie konkursu. To dość duży projekt zakładający budowę kanalizacji w mieście, oczywiście tam, gdzie jej nie ma. Ponadto w kilku miejscach zabiegamy o dofinansowanie budowy gminnych dróg – m.in. do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Nasz wniosek dotyczył przede wszystkim ul. Kościuszki, Batorego oraz Grunwaldzkiej. Te duże zadania będą determinowały przyszłoroczny budżet naszej gminy i liczymy bardzo na to, że otrzymamy na nie dotacje finansowe, i że będziemy mogli je zrealizować w przyszłym roku zgodnie z przyjętą przez nas strategią.
Inwestycyjni mistrzowie Polski
W październiku, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, odbyło się XXII Forum Kapitału i Finansów, a burmistrz Krystian Kosztyła mógł na uroczystej gali odebrać wyróżnienie dla gminy Ścinawa, która drugi rok z rzędu została ogólnopolskim liderem wydatków inwestycyjnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca – wśród małych miast.
– Można powiedzieć, że zdobyliśmy mistrzostwo Polski – uśmiecha się burmistrz Krystian Kosztyła. – Po raz drugi jesteśmy zwycięzcami tego prestiżowego rankingu, który został opublikowany w ostatnim wydaniu samorządowego czasopisma „Wspólnota”. Nasze trzy budżety – za lata 2023, 2022 i 2021 – związane były z realizacją przez nas zadań z ogromnym wsparciem unijnym i minioną już pespektywą. Wtedy to m.in. zamykaliśmy projekty związane z kanalizacją czternastu wsi – dodatkowo odtwarzając drogi i modernizując wodociągi. Było to związane z potężnymi wydatkami inwestycyjnymi na infrastrukturę kanalizacyjną i drogową, a dodatkowo rewitalizowaliśmy też centrum Ścinawy. Oczywiście dzięki pozyskanym zewnętrznym funduszom mogliśmy realizować tak duże projekty, na które zabezpieczaliśmy wkład własny. Zatem pod względem inwestycyjnym nie zwalniamy, a z drugiej strony mamy jeszcze sporo potrzeb infrastrukturalnych, które zgłaszają radni oraz mieszkańcy naszej gminy. Na pewno zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby je zaspokoić.
S.G.