czwartek, 18 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Ścinawa: Inwestycje i ambitne plany

Choć wskaźniki mówią, że gmina ta jest najmniej zamożną gminą w powiecie lubińskim, to z drugiej strony Ścinawa inwestuje – w przeliczeniu na jednego mieszkańca – najwięcej w tymże powiecie. Czy to dziwne? Pewnie tak, lecz tylko dla tych, którzy nie znają możliwości i determinacji ścinawskiego samorządu.

Podczas ostatniego, XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu prezentowano cykliczny ranking finansowy jednostek samorządu terytorialnego opracowany przez Instytut Studiów Wschodnich, w którym Ścinawa – tak jak w roku 2022 – zajęła w kategorii mniejszych miast czwarte miejsce w Polsce.

Na rankingowym topie

– To wysoka lokata i cieszymy się z tego bardzo – uśmiecha się burmistrz Krystian Kosztyła. – Są też inne rankingi, np. ten przeprowadzany przez czasopismo samorządowe „Wspólnota”, w którym – jeśli chodzi o budżet inwestycyjny – zajęliśmy w roku 2022 drugie miejsce w kraju oraz czwartą lokatę w Polsce, biorąc pod uwagę wykorzystanie funduszy unijnych. Mam nadzieję, że Ścinawa zajmie wysokie lokaty także w tegorocznym rankingu, który zostanie zaprezentowany podczas gali w Katowicach. A na karpackim Forum najbardziej interesowały mnie sprawy samorządowe – rewitalizacja przestrzeni publicznej i potencjalne źródła finansowania inwestycji. Oczywiście wartością dodaną były dyskusje kuluarowe, rozmowy z ważnymi politykami, także poruszanie tematów lokalnych. To dobra okazja na spotkania z posłami z naszego regionu, którzy są teraz w rządzie, oraz z samorządowcami. Także z tymi włodarzami gmin, którzy realizowali już niektóre projekty, a my jeszcze tego nie robiliśmy. To korzystanie z doświadczeń innych.

Niedługo koniec największego zadania

Teraz w Ścinawie następuje kumulacja działań, które samorząd musi rozliczyć – jeśli chodzi o pozyskane zewnętrzne środki finansowe, przede wszystkim unijne. Kończy się bowiem unijna perspektywa finansowa 2014-2020, i do roku 2023 można rozliczać projekty, które uzyskały dofinansowania.

– Jest już zapowiadana nowa unijna perspektywa i fundusze dla Dolnego Śląska, które zastąpią Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego – wyjaśnia burmistrz Krystian Kosztyła. – Finalizujemy już największe zadanie realizowane przez ostatnie lata przy wsparciu zewnętrznych środków finansowych, czyli budowę sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie naszej gminy. Kończymy budowę kanalizacji w ostatnich czterech miejscowościach – w Krzyżowej, Turowie, Dąbrowie Środkowej i Dąbrowie Dolnej. A dzięki wsparciu z RPO kontynuujemy działania związane z budową portu i przystani w Dziewinie. Niebawem w związku z inwestycją portową pogłębione i oczyszczone zostanie dno kanału portowego. Warto podkreślić, że w ostatnim okresie wydarzyło się u nas sporo w infrastrukturze zarządzanej przez podmioty reprezentujące Skarb Państwa. To m.in. most drogowy w Ścinawie, który po wielu latach oczekiwań został wyremontowany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Ponadto w ramach tzw. programu przystankowego wyremontowano ścinawski peron. Magistrala kolejowa 273 jest jedną ze znaczących krajowych linii kolejowych łączących Wrocław ze Szczecinem. To linia głównie towarowa, lecz nie tylko, ponieważ są też połączenia pasażerskie – m.in. z Zieloną Górą, Głogowem i Wrocławiem przez Wołów i Brzeg Dolny. A nową jakość pierwszego peronu można już zobaczyć po zrealizowaniu zadania przez PKP PLK. Od rozpoczęcia tej inwestycji – kosztującej około 6 mln zł – wnioskowaliśmy o to, aby w tym obiekcie zainstalować windy, co umożliwiłoby przede wszystkim osobom niepełnosprawnym i starszym swobodniejsze korzystanie z wyremontowanego peronu. Wiedzieliśmy, że rozpoczęta wiosną inwestycja nie obejmuje niestety swym zakresem zainstalowania wind, lecz ostatnio uzyskaliśmy od PKP PLK informację, że zadanie zostało zaplanowane, a jego realizacja rozpocznie się w 2024 roku, a być może jeszcze w bieżącym zostanie ogłoszony przetarg wyłaniający wykonawcę – i dwie windy docelowo będą zainstalowane. Poza tym zabytkowy dworzec w Ścinawie znalazł się na liście podstawowej w ramach inwestycji dworcowych i w latach 2024-2030 ma być wyremontowany, co oczywiście nas bardzo cieszy.

Nowa perspektywa tuż, tuż…

Nowa perspektywa unijna jest coraz bliżej i samorządy już opracowują wnioski o dofinansowania różnych inwestycji.

– Jeśli chodzi o budowę sieci kanalizacyjnej w mieście, to mamy jeszcze sporo do zrobienia – ocenia burmistrz Krystian Kosztyła. – Będziemy walczyć o pieniądze w ramach naszych Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych – na rozbudowę i przebudowę kanalizacji w mieście Ścinawie i jest to projekt opiewający na kilkadziesiąt milionów złotych. To uzupełnienie tego, co robimy teraz we wsiach – a chodzi o przebudowę kilku kilometrów kanalizacyjnej sieci ogólnospławnej w naszym mieście i rozbudowę sieci w nowych osiedlach powstających w Ścinawie. Zamierzamy także skorzystać z pieniędzy z rządowego programu Polski Ład, gdzie jest większa niż przy funduszach unijnych możliwość decydowania, na jakie zadania będą przekazywane pozyskane dotacje finansowe. Zatem we wsiach zamierzamy wznowić inwestycje dotyczące rewitalizacji, naprawy, a w niektórych przypadkach budowy nowych miejsc spotkań mieszkańców, czyli świetlic. Rozpoczniemy już w tym roku, korzystając z pieniędzy pozyskanych w ramach Polskiego Ładu. Jesienią ogłosiliśmy przetarg dotyczący wyłonienia wykonawcy świetlicy w Dębcu, wznawiając jednocześnie działania prowadzone przez nas w minionej kadencji, których nie ukończyliśmy z powodu braku zewnętrznych środków finansowych. Zajmiemy się – przede wszystkim w mieście – małą architekturą, placami zabaw i parkiem linowym oraz skateparkiem, i będzie to uzupełnieniem tego, co zrobiliśmy dotychczas w Ścinawie w zakresie rewitalizacji miejskich terenów zielonych. Będziemy też modernizować otwarty miejski basen, pozyskaliśmy na to fundusze, lecz w pierwszym przetargu nie udało nam się wyłonić wykonawcy tej inwestycji. To przedsięwzięcie dwuetapowe. Na początku października ma być rozstrzygnięcie naboru z Polskiego Ładu, do którego złożyliśmy w sierpniu wniosek o dodatkowe pieniądze na tę modernizację. Także jesienią ogłosimy przetarg na zrealizowanie zasadniczej części tej inwestycji, a jeśli uda nam się pozyskać fundusze w naborze sierpniowym, to ogłosimy przetarg na drugą część tego zadania. Mam nadzieję, że środków finansowych wystarczy na kompleksową modernizację basenu – m.in. zamontowanie nowego systemu filtracji wody i niecek ze stali nierdzewnej. Powstanie też wodny plac zabaw i zjeżdżalnia, wyremontujemy również budynek szatniowy. Pozyskaliśmy także pieniądze na budowę żłobka, w tym roku zaczniemy przygotowywać dokumentację i zakładamy, że inwestycja rozpocznie się w przyszłym roku.

S.G.