środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Samorządy chcą „mądrych” miast

Nawet 2,17 miliarda euro mogą otrzymać polskie samorządy do 2020 r. na cyfryzację miast. Po środki finansowe na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań chce sięgnąć niemal trzy czwarte samorządów. Wśród miast realizujących projekty smart city są m.in. Gdańsk, Legnica i Lublin.

– Lata 2014-2020 to okres, w którym samorządy będą bardzo intensywnie wdrażać koncepcję inteligentnego miasta. Zrobiliśmy ankietę wśród przedstawicieli samorządów i okazało się, że głównym powodem, dla którego miasta są zainteresowane takimi rozwiązaniami, jest znacząca pula funduszy unijnych przeznaczona na takie działania – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Leszek Hołda, prezes zarządu Integrated Solutions.

Leszek Hołda podkreśla, że 73 proc. przepytanych przez Integrated Solutions samorządów chce sięgać po środki unijne na wdrożenie rozwiązań smart city. Dla największej grupy z nich to szansa na usprawnienie ruchu w mieście, a dla około połowy samorządów to główna zaleta inteligentnych rozwiązań.

Jak wylicza Hołda, dzięki takim technologiom można zmniejszyć korki, zwiększyć płynność ruchu, a także poprawić efektywność komunikacji publicznej. Obecnie mieszkańcy polskich miast spędzają w korkach około 7 godzin miesięcznie.

Co trzeci samorząd jest zainteresowany rozwiązaniami z zakresu smart grid, czyli nowoczesnych systemów pomiarowych na wszystkich miejskich sieciach (37 proc. – zdalny odczyt wody, a 32 proc. – monitoring miejski). Hołda zaznacza, że dzięki temu miasta mogą dużo zaoszczędzić. W ramach technologii związanych z inteligentnymi miastami możliwe są też m.in. poprawa systemu sterowania oświetleniem ulicznym, inteligentne parkingi oraz wprowadzenie płatności bezgotowkowych za usługi miejskie.

– Wierzymy mocno, że te inwestycje będą realizowane i w związku z tym stworzyliśmy zespół, który zajmuje się smart city w naszej firmie i będzie wspierał wszystkie samorządy i miasta w realizacji takich inwestycji – mówi Leszek Hołda.

Integrated Solutions pod koniec 2013 r. wygrało przetarg na instalację zintegrowanego systemu zarządzania ruchem i transportem publicznym w Legnicy. Jego instalacja zakończy się w kwietniu 2015 r., a przetarg jest wart ponad 21 mln zł (z czego 85 proc. pokrywają środki UE).

Leszek Hołda zwraca uwagę na to, że również w Gdańsku i Lublinie trwają intensywne działania związane z przygotowaniem do wdrożenia technologii smart city.

– Jesteśmy nadal na początku drogi do budowania inteligentnych miast. Jest dużo woli i chęci, a teraz także są narzędzia, chociażby w postaci funduszy unijnych, które wspomogą realizację projektów – podkreśla Hołda. – Ważne jest to, by dobrze zdefiniować potrzeby miasta i by finalnie jego mieszkańcy mieli jak największe korzyści z wdrożenia takich rozwiązań.

(newseria)


 

Przyjazne miasta

Liczba osób mieszkających w miastach stale rośnie. Z raportów ONZ wynika, że do 2050 roku blisko 70 proc. ludności przeniesie się do dużych aglomeracji. Co to oznacza dla samorządów i obywateli? Korki, tłok, problemy z infrastrukturą, wzrost przestępczości i mnóstwo innych kłopotów, które choć już teraz trapią miasta, wkrótce mogą całkowicie zdezorganizować ich funkcjonowanie. Oferta smart city to szereg rozwiązań technologicznych, które wspólnie tworzą koncepcję miasta dobrze zarządzanego, oszczędnego i przede wszystkim przyjaznego obywatelom.

(tm)
 

Korzyści inteligentnych rozwiązań

Oszczędności. Oferta smart city pozwoli miastu na rozsądną optymalizację, opartą na twardych danych. Redukcja kosztów to także efekt bardziej wydajnego gospodarowania zasobami, takimi jak woda czy prąd.

Wyższy komfort życia. Rozwiązania smart city profilują usługi miejskie. Jadąc do centrum, warto sprawdzić, gdzie znajdują się wolne miejsca parkingowe albo którą drogą dotrzemy bez stania w korkach.

Wzrost bezpieczeństwa. Monitoring miejski i rozwiązania do zarządzania kryzysowego zaalarmują odpowiednie służby o niepożądanych sytuacjach i przyspieszą ich reakcję.

Rozwój gospodarczy. Miasto dobrze skomunikowane, które odpowiada na potrzeby mieszkańców i turystów, to idealne miejsce do rozwoju biznesu.

Przestrzeń ekologiczna. Usprawniając ruch w mieście, zmniejszymy ilość wydobywających się spalin i emisję dwutlenku węgla.

(tm)