wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Samorządowy ranking „Rzeczpospolitej”

Gdańsk, Kołobrzeg i Zielonki to najlepsze samorządy według „Rzeczpospolitej”. Dziennik po raz 11. przygotował Ogólnopolski Ranking Samorządów.

Zwycięzcami tegorocznego Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” zostały: Gdańsk w kategorii miast na prawach powiatu, Kołobrzeg pośród gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz Zielonki wśród gmin wiejskich. To najlepsze polskie samorządy, najbardziej dbające o rozwój i standard życia mieszkańców, ale też stan swych finansów.

O znaczeniu samorządów terytorialnych w rozwoju kraju, podczas wręczenia nagród, mówił prof. Jerzy Buzek, eurodeputowany, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego. – Samorząd jest równie ważny jak demokracja. Obywatele chcą mieć wpływ na to co ich otacza. Jednak, aby lokalna rzeczywistość się zmieniała potrzebni są też liderzy. Takich liderów – najlepsze gminy – wskazujemy w naszym zestawieniu – mówił prof. Buzek, który jest przewodniczącym kapituły rankingu. Jego zdaniem ranking pozwala samorządowcom zarówno na samoocenę, jak i porównanie się z innymi gminami na podstawie kryteriów obiektywnych na ile to możliwe.

Poza rankingiem głównym w dwóch oddzielnych zestawieniach nagrodziliśmy też samorządy najskuteczniej pozyskujące dotacje unijne (w rankingu „Europejski samorząd”) oraz gminy najbardziej innowacyjne (w ranking „Innowacyjny samorząd”).

Więcej można przeczytać na stronach Rzeczpospolitej