sobota, 20 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Samorządowe świecenie

Samorządy, dbając o racjonalne wydatkowanie środków publicznych, są (a przynajmniej powinny być) coraz bardziej zainteresowane rozwiązaniami wspierającymi efektywność energetyczną.

W grudniowym numerze „Gminy Polskiej” dość szeroko pisaliśmy o możliwościach, jakie między innymi dla samorządów niesie wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań związanych z oświetleniem ulic. Przedstawiliśmy rozwiązania wypracowane wspólnie przez Politechnikę Opolską i firmę Auto Power Electronic. To właśnie tam opracowano specjalnie na potrzeby polskich gmin zamienniki żarówek sodowych i metalohalogenkowych. Prototypy pierwszych inteligentnych żarówek LED firmy APE powstały cztery lata temu. Dzisiaj już świecą w wielu miejscach i w praktyce zostało udowodnione, że ich zastosowanie kilkakrotnie obniża koszt modernizacji oświetlenia i zapewnia oszczędność energii elektrycznej na poziomie ok. 70 procent (więcej na naszej stronie internetowej gminapolska.com oraz na stronie ape.com.pl).

Zainteresowanie oszczędnościami związanymi ze zużyciem energii elektrycznej jest w ostatnim czasie wyjątkowo duże. Powód jest wszystkim znany – nieuchronny wzrost cen energii elektrycznej. Co prawda polski parlament zgodnie wprowadził prawne zmiany, które mają nieco wyhamować wzrost cen prądu, ale… To tylko chwilowe ograniczenie tego, co prędzej czy później i tak nas dosięgnie.

Dlatego również firmy zajmujące się dystrybucją energii elektrycznej próbują przygotować ofertę wsparcia dla samorządów, która umożliwi trwałe obniżenie rachunków, a dodatkowo pozytywnie wpływa na środowisko naturalne.

Koszty energii są istotną pozycją w budżecie przygotowywanym przez jednostki samorządu terytorialnego. Miasta i gminy wydają rocznie setki tysięcy złotych na pokrycie rachunków za energię dla urzędów, szpitali, szkół czy przedszkoli. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom można je obniżyć.

– Widzimy duże zainteresowanie samorządów inwestycjami z zakresu efektywności energetycznej. Optymalnie zużywany prąd pozwala na znaczne obniżenie rachunków i korzystnie wpływa na środowisko, w którym żyjemy – mówili przedstawiciele spółki Energa Obrót.

Jednym z najchętniej wybieranych produktów efektywnościowych jest audyt efektywności energetycznej. Usługa polega na wykonaniu analizy zużycia prądu oraz przedstawieniu działań modernizacyjnych, które umożliwią uzyskanie oszczędności. Dużym zainteresowaniem samorządów cieszy się także wizualizacja profili zużycia, dająca zdalny dostęp do danych pomiarowych, rejestrację danych historycznych i wykonywanie cyklicznych raportów.

(ge, tom)