sobota, 25 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Samorządne janosikowe

Kasa województwa mazowieckiego świeci pustkami. W tej chwili najbogatszy region w kraju jest w stanie zapłacić na rzecz biedniejszych tylko 930 tysięcy złotych miesięcznej raty.

Kasa województwa mazowieckiego świeci pustkami. W tej chwili najbogatszy region w kraju jest w stanie zapłacić na rzecz biedniejszych tylko 930 tysięcy złotych miesięcznej raty. Taką decyzję podjął zarząd Mazowsza – dowiedział się reporter RMF FM Grzegorz Kwolek. Kłopot w tym, że Mazowsze miało zapłacić ponad 50 milionów złotych, a minister finansów nie chce zgodzić się na odłożenie albo umorzenie płatności.
Mazowsze nie płaci janosikowego od września, tłumacząc to zdecydowanie niższymi niż zaplanowane wpływami podatkowymi do budżetu. Te tłumaczenia nie przekonują jednak ministra finansów Jacka Rostowskiego, który twardo każe spłacać daninę razem z odsetkami. Fiskus już dwukrotnie negatywnie odpowiedział na prośby Mazowsza o rozłożenie lub umorzenie płatności. Ministerstwo Finansów podało zaś już nowe, nieznacznie niższe stawki daniny na przyszły rok. Mazowsze będzie musiało zapłacić 646 milionów złotych – w tym roku było to 660 milionów. (rmf24)