piątek, 1 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Samorząd bliżej młodych

Rozmowa z Andrzejem Szawanem, starostą wrocławskim

– Dzisiaj w starostwie lekcje obywatelskie, inicjatywa cenna i pożyteczna. Fajny pomysł przybliżający młodzieży miejsce powiatu na samorządowej mapie.

– W maju ruszyła organizowana przez nasz powiat druga edycja projektu „Lekcji obywatelskich” dla gimnazjalistów. Dotyczy trzecioklasistów z gimnazjów, którzy niebawem będą dorosłymi obywatelami powiatu wrocławskiego. Chcemy młodym ludziom przybliżyć samorząd, jego idee i najważniejsze zadania, pokazać urząd, jakiego nie znają. Młodzież zwiedziła starostwo „od kuchni”, ponadto zapoznała się z ofertą szkół ponadgimnazjalnych w powiecie, spotkała się z przedstawicielami jego władz oraz z powiatowym rzecznikiem konsumentów, który przedstawił jej prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawa konsumenckiego. W maju w siedzibie starostwa zorganizowaliśmy 13 spotkań, podczas których stosowano różne formy aktywizacji młodzieży, m.in. konkursy, testy wiedzy i prezentacje multimedialne. To była cenna inicjatywa, bowiem już za dwa lata ci młodzi ludzie będą wybierać swoich radnych, a kto wie, być może niektórzy z nich kiedyś w przyszłości zechcą zostać samorządowcami.

 

Andrzej Szawan starosta powiatu wrocławskiego
Andrzej Szawan starosta powiatu wrocławskiego

 

– W maju zajmowaliście się także turystyką.

– Po raz trzeci spotkaliśmy się na warsztatach w ramach projektu „Forum Turystyki Powiatu Wrocławskiego”, a o ofercie turystycznej gmin naszego powiatu dyskutowali przedstawiciele gmin, powiatu i lokalnych grup działania. Chcemy postawić na weekendowe spędzanie wolnego czasu, tworzyć i wspierać bazę turystyczną, a przede wszystkim mieszkańców powiatu wrocławskiego, którzy mają dobre pomysły na rozwój lokalnej turystyki. Dotyczy to m.in. agroturystyki, hotelarstwa i szlaków turystycznych. Na terenie powiatu mamy sporo atrakcji turystycznych, choćby Zamek Topacz, mauzoleum marszałka Blüchera, Muzeum Powozów Konnych w Galowicach, pałac w Krobielowicach i Muzeum Ślężańskie w Sobótce oraz wiele wspaniałych zabytków sakralnych. Jest też Zalew Mietkowski, gdzie znajduje się nasz Ośrodek Sportów Wodnych i Rekreacji w Borzygniewie, na terenie którego piknik żeglarski Marinowanie corocznie przyciąga tysiące amatorów dobrej zabawy, pływania, serfowania i jazdy rowerem. Za to w Siedlcu na terenie gminy Długołęka podczas Święta Konia można było podziwiać kunszt powożenia końskimi zaprzęgami. Forum ma na celu stworzenie swoistego drogowskazu, strategii rozwoju turystyki dla powiatu wrocławskiego.

 

Grobowiec marszałka Blüchera w Krobielowicach
Grobowiec marszałka Blüchera w Krobielowicach

 

– Niedawno w Sobótce przedstawiciele władz powiatu wrocławskiego spotkali się z przedstawicielami policji, straży pożarnej i służby zdrowia.

– Starosta jest szefem Komisji Bezpieczeństwa Powiatu, która ma przeciwdziałać wszelkim niebezpieczeństwom zagrażającym mieszkańcom powiatu wrocławskiego. Bezpieczeństwo ludzi jest niezmiernie ważne, a chodzi tutaj o zarządzanie kryzysowe, miejsca w szpitalach podczas ewentualnej wojny i o zagrożenia wynikające z przestępczości kryminalnej. Warto podkreślić, że na terenie naszego powiatu liczba czynów kryminalnych jest coraz mniejsza. Ponadto takie spotkania pozwalają na nawiązanie dialogu między przedstawicielami wszystkich służb. A dobre współdziałanie służb to większe bezpieczeństwo ludzi.

Rozmawiał Sławomir Grymin (TS)

Tekst ukazał się w „Gminie Polskiej” nr 1/2013