czwartek, 30 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rzemiosło, które sztuką się stało…

Dla wrocławskiego Muzeum Narodowego ten rok należał będzie do ambitnych i pracowitych. Z jednej strony kilka niezwykłych wystaw i jubileusz 30-lecia Panoramy Racławickiej we Wrocławiu, z drugiej przejęcie we władanie obiektów, w których znajdzie swoją siedzibę Muzeum Sztuki Współczesnej (Pawilon Czterech Kopuł). Otwarcie tego ostatniego jest planowane na przyszły rok.

Plany Muzeum Narodowego we Wrocławiu na ten rok zostały ogłoszone w połowie stycznia. – Na odwiedzających czekać będą m.in. wystawy poświęcone sztukom metalu doby modernizmu, gotyckich rzeźb drewnianych czy ikonografii Śląska – mówi dyrektor placówki Piotr Oszczanowski. – A w czerwcu obchody 30-lecia udostępnienia wrocławianom Panoramy Racławickiej. Najciekawiej zapowiada się wystawa „Stwórcze ręce”, na którą muzeum zaprasza już od 16 marca

Nie sposób, z powodu szczupłości miejsca, napisać o wszystkim, co czekać nas będzie w tym roku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Właśnie skończyła się wystawa „Niebieska flasza – piktorialny walor fotografii 1914/2014”. Setna rocznica powstania jednego z najsłynniejszych dzieł polskiej fotografii artystycznej autorstwa lwowskiego artysty Henryka Mikolascha była okazją do pokazania najlepszych prac wyłonionych podczas konkursu na współczesny sposób interpretowania fotografii jako obrazu.

Już wkrótce, bo w połowie marca czeka nas natomiast wystawa „Stwórcze ręce”. To pierwsza wystawa prezentująca mało znaną i w niewielkim stopniu zbadaną twórczość artystów-rzemieślników działających na Śląsku w pierwszej połowie XX wieku. Pokazanych zostanie prawie 200 dzieł sztuki – secesyjnych, w stylu art déco i modernistycznych.

– Chcemy przypomnieć wspaniałe dzieła tamtego okresu i odkryć współczesnym postaci ich twórców – wybitnych, ale zapomnianych wrocławskich artystów, m.in. złotników Ericha Adolfa i jego syna Hansa oraz autora wielu dzieł kowalstwa artystycznego Jaroslava Vonkę – mówi Piotr Oszczanowski. Przygotowania do tej wystawy poprzedzały długie badania naukowe, prawie detektywistyczne poszukiwania zabytków i przekonywanie ich właścicieli, by zechcieli dzieła sztuki wypożyczyć. Tego zapewne nie można przegapić.

Inne z wystaw, które pojawią się nad Odrą, to m.in. pokaz porcelany z wytwórni Steatyt w Katowicach, śląska gotycka rzeźba drewniana ze zbiorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, malarstwo Wojciecha Fangora, retrospektywna wystawa prac Zbigniewa Makowskiego, pokaz imponujących zbiorów ikonograficznych Śląska (grafika, rysunek, porcelana)…

Obecny rok to również prace nad zmianą aranżacji wystawy stałej Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu, które ma wielką rzeszę fanów. Tam zresztą także wystawy czasowe, jak chociażby „Obrazy ludowe na Śląsku”, „Pierniki” (podróż przez 900-letnią kulturę kulinarną Europy Środkowej) czy „Wilamowice. Aż po życia kres…”.

Oddzielny rozdział imprez stanowią obchody 30-lecia udostępnienia we Wrocławiu Panoramy Racławickiej. Będą wystawy plenerowe, specjalne wydawnictwa, instalacje, filmy. Kulminacyjne uroczystości odbędą się 14 i 15 czerwca.

Tomasz Miarecki

 

Wystarczy złotówka

Muzeum Narodowe we Wrocławiu (z wyłączeniem Panoramy Racławickiej) – to miejsce, które od 1 lutego uczniowie i studenci do 26. roku życia mogą zwiedzać za złotówkę. Jego oferta stanowi element realizowanego przez resort kultury projektu „Kultura Dostępna”. Również za symboliczną złotówkę zwiedzać można wystawy stałe w Muzeach Narodowych w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Kielcach i Gdańsku. Wejściówki za 1 zł proponują również: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku (Spichlerze na Ołowiance, Żuraw, Muzeum Zalewu Wiślanego), warszawskie Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa oraz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, a także Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie i Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.