piątek, 21 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Ryzykowne zakupy

Zakupy w sieci, bez wychodzenia z domu, stają się coraz popularniejsze. Niestety, nie zawsze odbywają się bezproblemowo. Warto o tym pamiętać, kompletując świąteczne podarunki.

Jak nie dać się oskubać w sieci? Ta wiedza przyda się bardzo wielu osobom, dlatego warto zwrócić uwagę na kampanię informacyjną, jaką niedawno rozpoczął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wszystkie informacje dla konsumentów oraz przedsiębiorców dostępne są na stronie UOKiK.

Zakupy w internecie rządzą się swoimi prawami. Jak wynika z najnowszych badań UOKiK, konsumenci znają je w niewystarczającym stopniu. Niewielu internautów zdaje sobie sprawę, że ich prawa zależą od tego, gdzie kupują: od konsumenta, przedsiębiorcy, na aukcji czy licytacji. W nowym serwisie znaleźć można liczne przykłady klauzul niedozwolonych, wzory przydatnych pism oraz wskazówki, gdzie i jak można uzyskać pomoc w przypadku zawarcia transakcji z nieuczciwym e-przedsiębiorcą.

Z praktyki UOKiK wynika, że najczęściej internetowi sprzedawcy nie respektują prawa do zwrotu towaru w ciągu dziesięciu dni, wymagają, aby zwracany towar nie był rozpakowany, nie oddają konsumentowi kosztów wysyłki zamówionej rzeczy w sytuacji odstąpienia od umowy. Wątpliwości dotyczą także braku wielu informacji na stronach sklepów internetowych. Przykładowo: nie informuje się konsumenta o tym, że ma prawo odstąpić od umowy, przedsiębiorca w ogóle nie ujawnia swoich danych, nie udostępnia regulaminu. Takie braki powinny zwrócić uwagę kupującego.

Wiele problemów sprawiają też modne ostatnio zakupy grupowe. Skargi dotyczą głównie problemów z terminową realizacją kuponu.

(mnm)