wtorek, 23 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos wrzesień 2021

 Grupa PZU osiągnęła zysk netto najwyższy od sześciu lat. W październiku akcjonariusze otrzymają wysoką dywidendę.
 W sierpniu firma Check Point Research opublikowała badania dotyczące ataków cybernetycznych na instytucje szkolne i akademickie. Z jej danych wynika, że co tydzień w Polsce dochodzi do przeszło 2700 ataków na szkoły, ośrodki akademickie i badawcze.
 Wody Polskie zakończyły kontrolę w MPWiK Warszawa. Po awariach przesyłu do Czajki, w roku 2019 i 2020 do rzeki dostało się 14 mln metrów sześciennych ścieków. To największa taka katastrofa na świecie.
 Trwa poważny spór pomiędzy Szwajcarią a Unią Europejską. Szwajcarzy czują się oszukani i nie chcą zapłacić 1,2 mld euro zaległej składki na Fundusz Spójności. Unijni urzędnicy twierdzą, że nie odpuszczą Szwajcarom.
 Jeśli nic się nie zmieni, to pomysły zawarte w Polskim Ładzie uderzą po kieszeniach osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Z danych GUS wynika, że prowadzi ją około 2,5 mln Polaków.
 Galerie handlowe toną w długach. Jak podał KRD, od marca 2020 r. zadłużenie najemców wzrosło o 24 proc.
i wynosi ponad 207 mln zł.
 Gwałtownie spada przyrost naturalny w Chinach. Według prognoz, do 2050 r. populacja w Państwie Środka ma się skurczyć o 150 mln ludzi.
 Polski rynek nieruchomości jest zaliczany do jednego z najgorętszych rynków inwestycyjnych w Europie. „Forbes” twierdzi, że taka sytuacja jeszcze trochę potrwa.
 Szefowie największych giełdowych spółek w naszym kraju nie powinni narzekać na wysokość pensji. W ubiegłym pandemicznym roku zarobili średnio ponad 5 proc. więcej niż rok wcześniej. Rekordziści mogą się pochwalić nawet 50-proc. podwyżką.

Do rynkowego garnka zaglądał
Damian Bukowiecki