czwartek, 20 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos wrzesień 2020

 Nie wiadomo, czy senatorowie ciężko pracują, ale na pewno dużo wydają na benzynę. Z dostępnych danych wynika, że aż dziesięciu senatorów przekroczyło limit 5 tys. zł. To oznacza, że w ciągu dwóch miesięcy każdy z nich przejechał średnio niemal 7 tys. km! Na czele stawki największych „podróżników” znaleźli się Robert Dowhan (PO), Sławomir Rybicki (PO) i Dorota Tobiszowska (PiS).

 Najbogatszy człowiek świata według „Forbesa”, Jeff Bezos (56-letni twórca Amazona), cały czas pomnaża swój majątek. Jego wartość przekroczyła niedawno niewyobrażalną dotychczas barierę 200 mld dolarów. Drugi na liście Bill Gates posiada w tej chwili majątek wart 117 mld dolarów.

 Deloitte przeprowadził kolejne badania i przedstawił indeks niepokoju konsumentów w Polsce. Najbardziej boimy się o zdrowie własne i swojej rodziny. W znacznie mniejszym stopniu obawiamy się natomiast o sytuację finansową i zawodową. Jedna czwarta z nas martwi się o to, czy będzie miała pieniądze na uregulowanie płatności, a połowa obawia się utraty zatrudnienia.

 Poznańska Prokuratura Okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie grantów z Wielkopolskiej Tarczy Antykryzysowej, które rozeszły się w mniej niż minutę. Chodzi o prawie 100 mln złotych.

 Polskie banki podające dane o liczbie kont osobistych prowadzonych dla obcokrajowców informują, że na koniec
I kwartału 2020 r. miały w swoim portfelu 888 tysięcy takich klientów. Wśród nich najliczniejszą grupą są obywatele Ukrainy. Było ich 427 tysięcy.

 W „czasach covidowych” na popularności zyskują inwestycje alternatywne. Nie brakuje na przykład chętnych na inwestowanie w whisky. Od początku roku indeks RW Apex 1000, który odwzorowuje cenę tysiąca najrzadszych butelek, zyskał ponad 5 procent.

Do rynkowego garnka zaglądał

Damian Bukowiecki