wtorek, 29 listopadaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos wrzesień 2018

  • Prokuratorzy z jednostek w całym kraju przeanalizowali zapisy w uchwałach gmin dotyczące stref płatnego parkowania. Zakwestionowani 156 z nich, najwięcej w miejscowościach nadmorskich, gdzie notorycznie łamano przepisy ustawy o drogach publicznych. Zgodnie z przepisami opłatę za parkowanie pobiera się za postój w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo. Nie mogą być one zatem pobierane np. w soboty i niedziele.
  • Jak podał portal money.pl, Polska traci co najmniej 2 mld zł rocznie na braku opłat za przesył Gazociągiem Jamalskim rosyjskiego gazu do Niemiec przez spółkę EuroPolGaz. Polska jest jedynym krajem, któremu Gazprom nie płaci za przesył gazu.
  • Przedstawiciele rolniczych związkowców straszą znacznymi podwyżkami cen żywności, nawet o 80 proc. Powodem ma być susza.
  • O firmach audytorskich od dawna nie mówi się najlepiej. Resort finansów chce stworzyć odrębną instytucję, która będzie sprawowała kontrolę nad biegłymi rewidentami. Wzorem ma być KNF.
  • Jak podał „Die Welt”, w Bawarii trwa ogromna wycinka drzew z użyciem harwesterów. Celem akcji ma być ograniczenie inwazji kornika. Zieloni milczą.
  • Według tzw. szybkiego szacunku GUS z końca lipca, inflacja w ujęciu rocznym (w porównaniu z lipcem ubiegłego roku) wynosiła 2 proc.
  • W 2017 roku funkcjonariusze CBA ujawnili szkody w mieniu Skarbu Państwa na kwotę przynajmniej 1,7 mld zł (trzykrotny wzrost w stosunku do 2016 roku), przy czym wartość ujawnionych korzyści majątkowych wręczonych w tym roku to 194 mln zł.
  • Według szacunków ONZ, rocznie tylko na terenie Unii Europejskiej marnuje się ok. 88 milionów ton żywności. Związane z tym koszty szacuje się na 143 mld euro.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki