sobota, 13 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos wrzesień 2017

  • Działania CBŚP doprowadziły do rozbicia w ciągu półtora roku ok. 250 grup przestępczych; odzyskane mienie szacowane jest na ok. 60 mln zł.
  • Przez VAT-owskie karuzele Polska została pozbawiona setek miliardów złotych. Zdaniem wicepremiera Morawieckiego mogła to być kwota 200-250 mld zł.
  • Reforma OFE ma być zakończona. Tym razem jednak pieniądze zgromadzone w OFE miałyby zostać „w ogromnej większości sprywatyzowane i przekazane tym osobom, na kontach których są zapisane”. Ponadto 25 proc. tych środków ma posłużyć małym i średnim polskim firmom.
  • Niezadowolenie z działań podejmowanych przez wybranego w maju prezydenta Emmanuela Macrona deklaruje 62 proc. Francuzów, zadowolonych jest 37 proc. – wynika z sondażu pracowni Harris Interactive.
  • Po pierwszym półroczu wszystko wskazuje na to, że wzrost gospodarczy w tym roku będzie w Polsce wyraźnie wyższy niż ten przyjęty w założeniach budżetowych na poziomie 3,6 proc. i sięgnie 4 proc. PKB.
  • Linie Air Berlin (drugie co do wielkości linie lotnicze w Niemczech) złożyły w sądzie w Berlinie wniosek o otwarcie postępowania upadłościowego. Nieoficjalnie mówi się, że chciały przed laty kupić OLT Express (element afery Amber Gold) i doprowadzić do upadku PLL LOT.
  • Unijni urzędnicy rozważają pomysł, by banki w szczególnych sytuacjach mogły odmówić klientom wypłat ich depozytów. Przedstawiciele Związku Banków Polskich mówią, że to kiepski pomysł. Bezpieczeństwo depozytów klientów i możliwość pełnego dysponowania nimi jest podstawą systemu bankowego.
  • Wielka Brytania wprowadziła zakaz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi. Będzie obowiązywał od 2040 roku. Taką samą datę wyznaczyli Francuzi. Bardziej radykalni są Norwegowie i Holendrzy, u których zakaz zacznie obowiązywać już w 2025 roku.

Do rynkowego garnka zaglądał

Damian Bukowiecki