wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos wrzesień 2016

 Komisja Europejska zażądała od koncernu elektronicznego Apple 13 mld dolarów za unikanie płacenia podatków.

 Przepis na panierkę do słynnych „Kentucky Fried Chicken” był jednym z najpilniej strzeżonych receptur kulinarnych świata, ale właśnie nieopatrznie ujawnił go krewny pułkownika Sandersa, założyciela KFC. Do zrobienia owej panierki potrzeba jedenastu składników. Kluczowym wśród nich jest biały pieprz.

 Jak podał GUS, w drugim kwartale tego roku produkt krajowy brutto Polski był o 3,1 proc. wyższy niż przed rokiem.

 Rowery z bambusa produkowane w Ghanie przez polską firmę sprzedawane są w Wielkiej Brytanii i Szwecji. Wkrótce trafią także do Szwajcarii i Danii. W Polsce problemem jest wysoka cena, ponad 4 tys. zł. Rowery produkuje firma Asante Bamboo Bikes. Jest to przedsiębiorstwo społeczne, które wspiera przedsiębiorczość i edukację w Afryce. Każdy rower finansuje jedno stypendium w Ghanie dla zdolnych uczniów z regionu Asante.

 Ponad połowa Ukraińców godzi się na perspektywę wyjazdu z kraju. To dane z badania przeprowadzonego w sierpniu przez TNS Online Truck.

 Darmowe aplikacje instalowane na smartfonach to prosta droga do legalnego wykorzystywania danych ich posiadaczy, którzy – sięgając po te aplikacje – klikają „tak”, dając zgodę na to, by przestać być anonimowym. Umiejętnie zebrane i wyselekcjonowane informacje wykorzystywane są chociażby przez reklamodawców. Zagrożenie jest jednak dużo większe.

 W 2015 roku mediana rocznych wynagrodzeń prezesów zarządów spółek giełdowych wyniosła 601 tys. zł. Co czwarta osoba otrzymała pensję w wysokości co najmniej 1,15 mln zł, natomiast 10 proc. najlepiej opłacanych prezesów zarobiło ponad 2 mln zł.

 Piwowarstwo rzemieślnicze stanowi obecnie około 2 proc. rynku piwa. W ciągu dekady może jednak sięgnąć 10 proc. udziału w konsumpcji. Powód – paskudne piwo z niektórych wielkich browarów.

 Ostatnie dane dotyczące bezrobocia w Polsce (8,6 proc.) to poziom najniższy od 25 lat.

Do rynkowego garnka zaglądał

Damian Bukowiecki