niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos wrzesień 2014

• ZUS zarejestrował 2 564 072 deklaracje osób, które chcą, by część ich składki emerytalnej nadal trafiała do otwartych funduszy emerytalnych.

• W połowie sierpnia minęło 20 lat od zaprezentowania pierwszego „smartfona”. Wówczas co prawda nie nazywano tak telefonu komórkowego IBM Simon, ale telefon ten spełniał już wiele dodatkowych funkcji. Można było odbierać i wysyłać nim maile, pisać notatki, zaznaczać daty w kalendarzu. Telefon ważył aż 500 g i wyglądał jak ciemnoszare pudełko z wyświetlaczem i dołączonym rysikiem. Zielony ekran LCD miał podobny rozmiar do dzisiejszego iPhone 4.

• Najdroższym jadalnym ciastkiem świata, jakie kiedykolwiek powstało, była babeczka kosztująca 1227 dolarów amerykańskich wykonana przez amerykańską sieć Food Network. Do produkcji użyto m.in. jadalnego 24-karatowego złota i superdrogiego szampana.

• Pensje Polaków (tak przynajmniej wynika z danych GUS) rosną, a składki wpłacane do ZUS – po raz pierwszy od sześciu lat – maleją. Trwają poszukiwania 3 miliardów złotych…

• Magnat medialny Rupert Murdoch uważa, że Google szpieguje użytkowników internetu znacznie bardziej niż amerykańska NSA, czyli Agencja Bezpieczeństwa Narodowego.

• Największe zyski w NBA odnotowała drużyna koszykarzy LA Lakers (ponad 100 mln dolarów). Na drugim miejscu jest Chicago Bulls (61 mln), a za nimi Houston Rockets (prawie 50 mln). Mistrzem strat jest Brooklyn Nets (144 mln dolarów na minusie). Klub ten należy do Rosjanina Michaiła Prochorowa.

• W warszawskich biurowcach przybywa pustostanów. Eksperci firmy Knight Frank szacują, że wskaźnik powierzchni niewynajętej przekroczył już 15 proc., osiągając poziom najwyższy od dziesięciu lat.

• Polskich posłów i senatorów wspiera prawie 1300 osób pracujących w Kancelarii Sejmu. Ich średnia płaca to blisko 8200 złotych.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki