czwartek, 23 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos styczeń 2021

 Promocja to również ważny element działań jednostek samorządowych. Specjaliści zauważają, że nie można o niej zapomnieć nawet w trudnych czasach. Podlasie postanowiło w tym celu wykorzystać drewniane obiekty z Muzeum Podlaskiej Kultury Ludowej w Wasilkowie koło Białegostoku. Wiatraki, chaty, spichlerze stały się bohaterami regionalnego kalendarza.

 O Politechnice Opolskiej było medialnie głośno i to raczej nie były dobre głosy. Teraz mała odmiana. Po wprowadzeniu planu naprawczego przez nowe władze uczelni, Politechnika Opolska zakończyła finansowy rok 2020 na niewielkim plusie.

 Warszawscy samorządowcy postanowili sięgnąć do portfeli kierowców i od 4 stycznia znacznie podnieść opłaty parkingowe. Wydłużono również czas obowiązywania opłat (dotychczas kierowcy musieli płacić od godz. 8 do 18, teraz do godz. 20).

 Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK, w rozmowie z Portalem Samorządowym mówił, że pandemia uderzyła w budżety samorządów, aczkolwiek w mniejszym stopniu, niż się tego spodziewały. W połowie 2020 r. samorządowcy prognozowali spadki podatkowych wpływów na poziomie 10-15 proc. Natomiast dane pokazują, że ta redukcja, np. w podatku PIT, sięga 5 proc., a w CIT praktycznie jej nie ma. Widzimy więc, że sytuacja i kondycja samorządów w 2020 r. są lepsze, niż obawiały się tego JST, choć nie oznacza to, że jest dobrze.

 Koncern Mitsubishi opuszcza Europę (w tym oczywiście również Polskę). Producent zaprzestanie wprowadzania nowych modeli na europejskie rynki. Gdy obecne modele przestaną być sprzedawane, wycofa się z Europy. Wyjście z Europy należącego do aliansu Renault-Nissan-Mitsubishi producenta aut ma być częścią trzyletniego programu, którego celem jest zniwelowanie strat ponoszonych przez firmę.

Do rynkowego garnka zaglądał

Damian Bukowiecki