piątek, 21 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos styczeń 2015

# Kolekcjonerzy kupili w zeszłym roku 1295 prac Andy’ego Warhola za kwotę ponad 653 mln dolarów – podała agencja Bloomberg. Amerykański artysta pod względem wyników sprzedaży okazał się lepszy od takich postaci jak Pablo Picasso i Francis Bacon.

# Członkostwo państwa w strefie euro, zgodnie z unijnymi traktatami, jest nieodwołalne – przypomniała rzeczniczka Komisji Europejskiej w odpowiedzi na pytania dotyczące możliwego wyjścia Grecji z obszaru wspólnej waluty.

# Ponad 70 proc. powierzchni z 733 tys. mkw. biur, które mają być oddane do użytku w tym roku, nie ma jeszcze najemcy. Rynek najmu powierzchni biurowych czeka trudny okres?

# Według danych GUS, w służbie zdrowia najlepiej powodzi się lekarzom. Zaledwie 20 proc. zarabia poniżej 3900 zł. Około 50 proc. zarabia w przedziale 3900-7800 zł, zaś 30 proc. – powyżej 7800 zł. Oczywiście dane te nie uwzględniają „szarej strefy” dochodów lekarzy.

# Londyński college oferuje kurs w robieniu perfekcyjnych selfie. Brytyjska gazeta „Daily Mail” napisała, że kurs wykonywania autoportretów przy użyciu smartfona kosztuje w szkole City Lit 132 funty, czyli w przeliczeniu na polską walutę ponad 720 złotych.

# Miasta, w których cena mieszkania przekracza 5 tys. zł za metr kwadratowy to enklawy. W wielu miastach używane mieszkanie można kupić nawet za połowę tej kwoty. Wielu deweloperów ma też problemy ze sprzedażą nowych mieszkań.

# Państwo Islamskie robi kolejny krok w kierunku przekształcenia się w faktyczne państwo. Okupująca terytorium Syrii i Iraku organizacja założyła w Mosulu własny bank i opracowała opiewający na 2 mld dolarów budżet na 2015 rok.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki