wtorek, 5 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos styczeń 2014

  • Nawet 26 miliardów złotych mogli wydać Polacy na ostatnie święta Bożego Narodzenia. Podobno ponad 10 miliardów przeznaczyliśmy na prezenty.

  • Polska jest pierwsza na świecie w eksporcie jabłek. Jesteśmy też szóstym producentem żywności w UE, eksportujemy głównie soki owocowe, drób, ryby, a nasza specjalność to szynka i boczek. Przodujemy też w Europie w… pakowaniu łososia, a w produkcji mebli jesteśmy na czwartym miejscu w Unii. W tym roku mamy być największym producentem grafenu w Europie, niezwykłego materiału, który odmieni przemysł (jest stukrotnie twardszy niż stal), a także komputery.

  • Jeżeli sytuacja gospodarcza w Polsce nie poprawi się, to w 2014 roku bezrobocie może przekroczyć 14 proc. – szacuje Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami.

  • Dyrektorem naczelnym General Motors jest od stycznia Mary Barra, która zastąpiła Dana Akersona. Barra jest pierwszą kobietą, która staje na czele GM i w ogóle któregoś z wielkich koncernów motoryzacyjnych.

  • W 2014 roku wojsko ma wydać najwięcej pieniędzy w historii III RP – ponad 8 mld zł. Kupi śmigłowce dla VIP-ów, rakiety przeciwlotnicze Grom, elektroniczne systemy dowodzenia, haubicoarmaty.

  • Zażywanie witamin i mikroelementów w tabletkach to strata pieniędzy, ponieważ nie daje żadnych korzyści zdrowotnych: nie chroni przed chorobami, a może być nawet szkodliwe – twierdzą autorzy raportu w piśmie „Annals of Internal Medicine”.

  • Zdaniem analityków banku J.P. Morgan, Polska znajduje się na czarnej liście rynków inwestycyjnych, których należy w 2014 roku unikać. Powody? Wysokie wyceny akcji oraz perspektywy mocnego ograniczenia napływu na GPW środków z OFE.

Do rynkowego garnka zaglądał Tomasz Miarecki