sobota, 23 styczniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos sierpień 2020

 Takiego jak w 2020 roku spadku zużycia energii nie notowano w świecie od roku 1945. Jak podał obserwatorfinansowy.pl, o 6 proc. zmaleje w tym roku światowe zużycie energii, a pracę straciło lub straci ponad 3 mln pracowników energetyki.

 Pracownia Ekonomiczna 2033 przygotowała czwartą edycję rankingu uczelni wyższych, w którym pod uwagę bierze się liczbę absolwentów z majątkiem przekraczającym 100 mln euro. Na pierwszym miejscu zestawienia ponownie znalazła się Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Przy czym siedem uczelni w Polsce może pochwalić się przynajmniej trzema absolwentami, którzy są w posiadaniu majątku przewyższającego 100 mln euro Poza AGH są to kolejno: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Politechnika Śląska, Politechnika Wrocławska i Politechnika Łódzka.

 Powstał również ranking miast pokazujący miejsca, gdzie żyje najwięcej absolwentów uczelni wyższych z majątkiem przewyższającym 100 mln euro. Są to: Warszawa, Kraków Wrocław, Poznań, Łódź, Gliwice, Lublin, Katowice.

 Jak podaje GUS, liczba mieszkańców Polski spada niemal nieprzerwanie od 2012 roku (nieznaczny wzrost odnotowano tylko w 2017). Według najnowszych dostępnych danych, w 2019 roku Polska liczyła 38 mln 383 tys. mieszkańców.

 W marcu i kwietniu (początek pandemii koronowirusa) widoczny był wzrost popytu na fizyczną gotówkę. Jak podał bankier.pl, wartość banknotów i monet w obiegu zwiększyła się w Polsce o 46,5 mld zł (20,6 proc.).

 Jest wielce prawdopodobne, że w przyszłym roku ruszy powszechny system elektroniczny zapisów do lekarza. Czy sprawdzi się on podobnie jak e-recepty? Miejmy nadzieję, że tak.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki