czwartek, 29 wrześniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos sierpień 2018

 W porównaniu do 2016 roku, wpływy podatkowe w ubiegłym roku wzrosły w Polsce o ponad 40 mld zł. Natomiast deficyt budżetu państwa wyniósł 25,4 mld zł i był o 20,8 mld zł mniejszy niż w 2016 roku.

 Jak podał magazyn „Inside”, z powodu długotrwałych upałów i związanej z tym wzmożonej produkcji piwa, browarom w Niemczech zaczęło brakować skrzynek do transportu chmielowego napoju.

 Z materiałów przygotowanych przez NBP wynika, że na koniec czerwca tego roku w obiegu znajdowało się 2,04 mld sztuk banknotów, a ich wartość wyniosła około 202,8 mld zł. Dla porównania, dziesięć lat temu, czyli w drugim kwartale 2008 roku, banknotów w obiegu było 1,03 mld sztuk, a ich wartość wynosiła 88,2 mld zł.

 Jak podał „Forbes”, Argentyna znalazła się w obliczu kolejnego już, dziewiątego bankructwa. Chwilowo przed ekonomiczną katastrofą uratował ją kredyt z MFW o wartości 50 mld dolarów.

 Połowa firm w Polsce jest zarejestrowana w dziewięciu największych miastach mających powyżej 300 tys. mieszkańców. Ale najlepiej biznes rozwija się w pięciu największych aglomeracjach – warszawskiej, poznańskiej, wrocławskiej, krakowskiej oraz na Górnym Śląsku.

 Parlamentarzyści powołali komisję śledczą ds. VAT. Czy uda się jej rozwikłać tajemnicę III RP związaną ze zniknięciem z budżetu państwa setek miliardów złotych?

 Niedawno dziennikarze „The Telegraph” informowali, że z Wlk. Brytanii do Polski trafiało rocznie ponad 12 tys. ton odpadów plastikowych. W materiale mowa jest o „mafii śmieciowej”, która za milionowe łapówki przyjmowała odpady z krajów, które chciały się pozbyć plastiku.

 Najczęściej płatności opóźniają polskie przedsiębiorstwa z branży budowlanej – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki