środa, 17 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos sierpień 2014

 W ubiegłym roku 14,7 tysiąca Polaków zadeklarowało ponad milion złotych dochodów; w samej stolicy – 2,5 tysiąca.

 Philip Clarke ogłosił, że odejdzie ze stanowiska prezesa Tesco, największej brytyjskiej sieci supermarketów. Spółka poinformowała, że „sprzedaż i zysk w pierwszym półroczu są niższe niż oczekiwano”.

 Meksykański magnat telekomunikacyjny i jeden z najbogatszych ludzi na świecie, Carlos Slim, jest zdania, że powinniśmy radykalnie zmienić podejście do pracy. Proponuje pracę trzy razy w tygodniu po około 10-11 godzin. Takie rozwiązanie trzeba, zdaniem Slima, powiązać z wydłużeniem aktywności zawodowej do 70. roku życia.

 Przeciętny Polak ma 14,3 tys. zł oszczędności w depozytach bankowych. To pięć razy więcej niż w 1997 r. i 2,6 razy więcej niż dziesięć lat temu. Najwięcej odkładają rolnicy – średnie miesięczne oszczędności w gospodarstwie utrzymującym się z rolnictwa wynosi 335 zł na osobę. Dalej w kolejności: osoby pracujące na własny rachunek – 242 zł, pracownicy etatowi – 215 zł, emeryci i renciści – 116 zł.

 Telewizja Polska na transmisjach piłkarskiego mundialu w Brazylii poniosła finansową klęskę. Rzecznik TVP Jacek Rakowiecki przyznał, że wpływy z reklam nie pokryły kosztów związanych z mistrzostwami.

 Resort sportu na wsparcie polskiej reprezentacji podczas rozpoczynających się wkrótce Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn postanowił przeznaczyć 3,5 mln zł. Przypomnijmy, że ten sam resort (sportu!) koncert Madonny wspomógł pięcioma milionami złotych.

 12 mln zł rocznie wydaje resort spraw zagranicznych na tzw. spotkania biznesowe i dyplomatyczne. Łatwo wyliczyć, że dziennie kosztuje to podatników 33 tysiące złotych.

 Pod względem składek za OC na samochód Wrocław już drugi raz z rzędu okazał się najdroższym miastem wojewódzkim. Za nim uplasowały się drogie Gdańsk i Warszawa.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki