czwartek, 23 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos październik 2020

 Jak poinformował ZUS, na koniec lutego niemal połowa emerytów (48,7 proc.) otrzymywała świadczenie niższe niż 1966 zł. Po marcowej waloryzacji nadal największy odsetek (20,1 proc.) polskich emerytów otrzymuje co miesiąc więcej niż 1600,01 zł, ale mniej niż 2000 zł. Równocześnie o 70,2 proc. wzrosła liczba osób otrzymujących świadczenia wyższe niż 7 tys. zł i sięgnęła 35,8 tys. Emerytury w wysokości ponad 10 tys. zł pobierało 991 osób, w tym 18 osób dostawało świadczenie w wysokości ponad 15 tys. zł.

 Z powodów koronawirusa w zasadzie wszystkie szkoły wyższe postanowiły dużą część zajęć prowadzić w systemie zdalnym. Wobec tego część studentów studiów niestacjonarnych (np. grupa studentów prawa z UW) domaga się obniżenia opłat. Argumentują oni, że zajęcia prowadzone w formie zdalnej nie pozwalają zapewnić tak wysokiego poziomu jak te prowadzone w murach uczelni.

 – Wydałem decyzję, w której nałożyłem ponad 29 mld zł kary na Gazprom i ponad 234 mln zł na pięć spółek uczestniczących w budowie Nord Stream 2 – poinformował Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

 Prokuratura szuka Leszka Czarneckiego, chcąc mu postawić zarzuty w sprawie GetBacku. Jak podaje Business Insider, pierwszą złą decyzją w szybkiej karierze Czarneckiego było niesprzedanie Getin Banku Hiszpanom. Teraz oni musieliby się męczyć z jego złymi kredytami. Z majątku Leszka Czarneckiego o wartości ponad 6 mld zł zrobiło się obecnie około 1,2 mld zł. Większość spoczywa prawdopodobnie w holenderskiej LC Corp B.V.

 Polska wciąż znajduje się w gronie trzech państw z najwyższą inflacją w Unii Europejskiej. Według ostatnich danych z GUS wynosi ona 2,9 proc. rocznie.

 Koronakryzys, jak podaje „Forbes”, zagraża 4,8 milionom miejsc pracy w branży lotniczej i nawet 26 milionom w sektorze turystyki.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki