sobota, 22 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos październik 2018

  • 75 proc. Polaków uważa, że w naszym kraju bez większych problemów można znaleźć pracę, przy czym 61 proc. jest zdania, że można ją znaleźć, ale „niekoniecznie taką, jaką by się chciało” – wynika z sondażu Kantar Public.
  • George Clooney wygrał tegoroczne zestawienie najlepiej zarabiających aktorów świata. Od czerwca 2017 r. do czerwca 2018 r. zarobił 239 milionów dolarów. Podstawowe dochody aktora, jak podał forbes.com, nie pochodziły jednak z filmów czy reklam, ale z działalności biznesowej (sprzedaży producenta tequili Casamigos brytyjskiemu gigantowi alkoholowemu Diageo).
  • Nowy ranking brytyjskiego magazynu motoryzacyjnego „What Car?” uznał Suzuki za najsolidniejszą markę samochodów – użytkownicy aut tej marki uznali je za właściwie bezawaryjne (97,7 proc.). Lexus i Toyota zadowoliły się odpowiednio drugim i trzecim miejscem. Na kolejnych uplasowały się Kia, Mitsubishi i Subaru.
  • W polskim Sejmie rozpoczęły się prace komisji śledczej ds. VAT. Wstępne szacunki mówią, że z systemu podatkowego naszego kraju złodzieje wyprowadzili około 250 mld złotych.
  • Dług Rosji cieszył się zainteresowaniem z powodu wysokiej rentowności, która w przypadku obligacji dziesięcioletnich sięga prawie 9 proc. Ostatnio jednak – jak podał „Dziennik” – rosyjskie ministerstwo finansów odwołało dwie aukcje obligacji. Najprawdopodobniej inwestorzy nie chcą ich kupować, bo boją się nadejścia nowych amerykańskich sankcji.
  • Dziesiątka najlepszych tenisistek i tenisistów świata zarobiła przez 12 miesięcy (od czerwca 2017 roku) 254 miliony dolarów – o 8 proc. mniej niż rok wcześniej – wynika z najnowszego zestawienia magazynu „Forbes”.
  • Średni poziom płac brutto w Szwajcarii wynosi 6502 CHF, czyli około 25 tys. zł.

Do rynkowego garnka zaglądał

Damian Bukowiecki