poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos październik 2016

 Z badania Deutsche Banku wynika, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy z 5,7 do 12,5 proc. wzrósł odsetek osób deklarujących odkładanie pieniędzy na dostatnią emeryturę.

 Amancio Ortega – założyciel i właściciel marki odzieżowej Zara – awansował na pozycję lidera w rankingu najbogatszych ludzi świata. Tym samym, jak podał „Forbes”, wyprzedził założyciela Microsoftu – Billa Gatesa.

 Prawie połowa Polaków (48 proc.) uważa, że Sejm powinien przyjąć ustawę reprywatyzacyjną.

 Od drugiej połowy 2015 roku trwa w Polsce dobry okres na rynku wina. Jego sprzedaż przyspieszyła i wzrosła o ponad 5 proc. w skali roku, zarówno w ujęciu wartościowym, jak i ilościowym.

 Amerykańska federalna Komisja Bezpieczeństwa Artykułów Konsumpcyjnych (CPSC) zaapelowała do posiadaczy smartfonów Samsung Galaxy Note 7 o ich wyłączenie i zaprzestanie użytkowania z powodu niebezpieczeństwa zapalenia się lub wybuchu baterii.

 Volkswagen zgodził się wypłacić swym dilerom w USA ponad 1,2 mld dolarów za straty spowodowane skandalem wokół fałszowania przez koncern pomiarów toksyczności spalin w jego samochodach.

 Problem nieregularnie płaconego czynszu w Polsce dotyczy około 30 proc. lokali mieszkalnych.

 DHL i kilkadziesiąt innych firm przewozowych wysupłało 53 mln dolarów na odszkodowania dla konsumentów, który ucierpieli na skutek zmowy cenowej. Może otrzymać je osoba, która w latach 2001-2011 zamawiała przesyłkę do i z USA.

 Prawie połowa ankietowanych Polaków płaci rachunki domowe online – wynika z badania przeprowadzonego przez Millward Brown.

 W 2015 roku z zamiarem osiedlenia się przyjechało do Niemiec łącznie 685 tys. obcokrajowców z obszaru Unii, w tym prawie 150 tys. z Polski.

 Do 2021 roku roboty i szeroko pojęta automatyzacja wyeliminują 6 proc. miejsc pracy zajmowanych obecnie w Stanach Zjednoczonych przez ludzi – wynika z najnowszego raportu firmy Forrester. Proces ten obejmie w największym stopniu i w pierwszej kolejności takie branże jak transport, logistyka, obsługa klienta i usługi konsumpcyjne.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki