czwartek, 30 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos pażdziernik 2015

  • Stawka VAT miała powrócić do poziomu 22 proc. już w 2014 roku. Nie powróciła. Na początku tego roku minister finansów zapowiadał możliwość obniżenia VAT od… 2016 roku. Dziś dowiadujemy się, że rząd po raz kolejny odłożył w czasie tę obniżkę. Tym razem na rok 2017.
  • Według szacunków Komisji Europejskiej zanieczyszczone powietrze zabija w naszym kraju ponad 42 tys. osób rocznie. Po uwzględnieniu wielkości polskiej populacji okazuje się, że wskaźnik umieralności wynosi 1091 osób na milion mieszkańców. Zanieczyszczone powietrze w Polsce przyczynia się do śmierci podobnego odsetka populacji co w Chinach.
  • Skandal w Volkswagenie. Niemiecki koncern kłamał na światową skalę. Za pomocą specjalnego oprogramowania łamał ustawę o ochronie klimatu, podając fałszywe informacje dotyczące emisji spalin. Martin Winterkorn, prezes koncernu Volkswagena, stracił stanowisko, a samochodowy gigant w dwie doby od ujawnienia skandalu stracił 1/3 swojej wartości rynkowej.
  • Jak wylicza „The Atlantic” na podstawie danych z lat 1980-2013, działania przestępcze związane z fałszowaniem produktów spożywczych to około 10 proc. międzynarodowego rynku.
  • Kancelaria Sejmu szacuje, że ponad trzystu obecnych posłów po wyborach nie wróci już na Wiejską. To zapowiada wielkie wydatki na odprawy i likwidację biur. Parlamentarzyście w związku z zakończeniem kadencji przysługuje odprawa w wysokości trzech uposażeń (prawie 30 tys. zł) oraz dodatków do nich (za funkcje pełnione przez posła lub senatora – przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego komisji). Odejście trzystu posłów z Sejmu kosztowałoby zatem ponad 9,4 mln zł tylko z racji konieczności wypłaty odpraw.
  • Wartość dóbr importowanych przez Rosję z krajów spoza obszaru dawnego ZSRR spadła w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku aż o 39 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki